Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Høyre vil ikke sitte i regjering uten at Erna Solberg er statsminister.

    FOTO: ERLEND AAS/SCANPIX

Høyre: – Erna eller ingen

Høyre krever at Erna Solberg må bli statsminister i en borgerlig samarbeidsregjering. Hvis ikke blir det ikke noe samarbeid.

Les også: Solberg: – Frp bør skaffe seg venner

– Høyre vil ikke sitte i en regjering uten å ha statsministeren, sier tidligere Høyre-nestleder Per-Kristian Foss til VG.

Han hevder at både Kristelig Folkeparti og Venstre er enige i at Høyre bør ha statsministeren dersom de tre partiene skal danne regjering etter valget i høst. Men verken KrF-leder Dagfinn Høybråten eller Venstre-leder Lars Sponheim vil binde seg til Solberg som statsministerkandidat.

– Det eneste jeg har sagt i denne saken er at det er klart at styrkeforholdet mellom partiene har mye å si når det gjelder hvilket parti som får statsministeren. Men de forhandlingene starter ikke nå, sier Høybråten.

Per-Kristian Foss antyder også at Frp ikke bør være med i et borgerlig regjeringsalternativ. Den politiske avstanden er for stor, mener han.

– Siv Jensen representerer et politisk ytterpunkt, og er dermed ekskludert som statsminister uten at Frp får rent flertall selv, sier han.

Partileder Erna Solberg går ikke like langt, men sier Jensen burde jenke seg.

– Noen burde kanskje brukt de tre årene siden forrige stortingsvalg litt bedre, blant annet på å komme tettere inn på andre borgerlige partier. Nå må Frp jenke seg for at vi skal kunne samarbeide, sier Solberg.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Motivet bak skytingen i Finland er fortsatt uklart

Den finske 18-åringen som natt til lørdag drepte to personer og skadet syv i byen Hyvinge sa at han skulle hjem, men begynte i stedet å skyte vilt rundt seg.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger