Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Siv Jensen insisterer på at Frp ikke vil støtte en regjering der de selv ikke deltar. KrF-leder Dagfinn Høybråten og Høyre-leder Erna Solberg bak.

    FOTO: Heiko Junge / SCANPIX

Jensen: - Høyre skaper uklarhet

Siv Jensen hevder at de politiske sakene er viktigere enn regjeringsdeltagelse. Likevel fastholder hun at Frp må i regjering for å samarbeide.

– Vi kommer ikke til å delta i et spill om regjering og statsminister og limousiner, sa Frp-formann Siv Jensen på en pressekonferanse mandag i ettermiddag.

– Dette skal være et stortingsvalg hvor de politiske sakene skal stå i fokus, understreket hun og fremstilte sitt eget parti som en viktig garanti for saker som skattelettelser og en tøff innvandringspolitikk.

- Kompromisser ikke

Samtidig insisterer hun på at Frp ikke vil støtte en regjering der partiet selv deltar.

– Men hvis dere er mest opptatt av politiske saker, hvorfor lar dere ikke Høyre, Venstre og KrF danne regjering mot å få gjennomslag for Frps saker i en politisk avtale?

Jensen svarer først med å henvise til sine erfaringer under Bondevik II-regjeringen, der hun forhandlet med regjeringspartiene om budsjettavtaler.

– Det var ingen enkel oppgave. Vi måtte slåss for hver krone, sier hun.

– Men dere kan vel inngå en avtale i forkant av en regjeringsdannelse?

– Det er nettopp politikkens innhold som er viktig for Frp. Nettopp fordi det er viktig for oss, kompromisser vi ikke uten videre. Men vi setter oss gjerne ned og samtaler med de andre partiene, sier Jensen.

– Skaper uklarhet

Fremskrittspartiets stortingsgruppe og sentralstyre diskuterte i går den aktuelle politiske situasjon, etter at Høyre-leder Erna Solberg har fastslått at en firepartiregjering er urealistisk, og etter at tidligere nestleder Per-Kristian Foss har utelukket en Høyre-Frp-regjering (på grunn av politisk avstand) og avskrevet muligheten for at Jensen blir statsminister.

– Vi har dessverre registrert at Høyre bidrar til å skape uklarhet om mulighetene på borgerlig side, sa Jensen, men tilføyde:

– Det kommer ikke til å komme ultimative krav fra Frps side. Jeg registrerer at Høyre, KrF og Venstre løpende fremsetter ultimative krav til Frp, og i samme åndedrag krever at vi skal kompromisse på politikken.

Jensen sa også:

– Vi er skuffet over at Høyre, i sin iver etter å resirkulere Bondevik II-regjeringen, gir opp sin skattepolitikk.

Ligger fast

Frp-formannen fortalte at et enstemmig sentralstyre har fastslått at Frps strategi ligger fast: For det første at man fortsatt inviterer Høyre, Venstre og KrF til et mulig samarbeid, og for det annet at partiet ikke støtter en regjering den ikke selv er del av.

Gruppemøtet og sentralstyret diskuterte også Frps forslag til tiltakspakke, som ifølge Jensen vil inneholde mye om veibygging, skattelettelser og fornybar energi.

Nestformann Per Sandberg sier til Aftenposten at han får mange henvendelser fra medlemmer og tillitsvalgte som spør hva som skjer og hva Høyre holder på med.

– Vi har vanskelig for å tolke om det er en strategi, sier han. –Vi kan ikke være med på det spillet. Vi tror folk er opptatt av politiske løsninger.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Motivet bak skytingen i Finland er fortsatt uklart

Den finske 18-åringen som natt til lørdag drepte to personer og skadet syv i byen Hyvinge sa at han skulle hjem, men begynte i stedet å skyte vilt rundt seg.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger