Mest delt
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Sammen, men skilt
Alt du sier og gjør, kan og vil bli brukt mot deg. Av Facebook.
Dinglet med foten da gjedda hogg til
Mer bompenger i sentrale strøk
Vegdirektoratet vil ha mer bompenger i sentrale strøk, og heller bruke statens penger til å bygge veier i distrikter med liten trafikk.
AV: john hultgren , sveinung berg bentzrød
Bilister i sentrale strøk som synes de betaler for mye bompenger, har ingenting å glede seg til. Ikke hvis Vegdirektoratet får gjennomslag for sitt syn i Nasjonal transportplan, som er varslet i neste måned. I sin innstilling foreslår etaten mer bompenger på de mest trafikkerte strekningene i Norge. På den måten kan statens penger brukes til å bygge i distrikter som har så liten trafikk at bompenger ikke lønner seg.
–Målet er å utvikle veinettet optimalt med de midlene vi har, og da mener vi at det er riktig å supplere med bompenger der det er mulig, sier veidirektør Terje Moe Gustavsen.
Flere steder blir nok bompengene mer enn et supplement. Enkelte sterkt trafikkerte strekninger kommer til å helfinansiert av bompenger. På mange strekninger vil andelen bompenger langt overskride det som er statens andel.
–Er dette rettferdig overfor bilister i sentrale strøk?
–Rettferdighet er nok en annen skål, men det er en sammenheng mellom høy trafikk og utbyggingsbehov, sier Gustavsen.
«Svært høy andel».
I Vegdirektoratets innstilling til nasjonal transportplan trekker etaten en klar konklusjon om hvordan veier skal bygges i Norge. Der heter det at potensialet for bompenger skal tas ut på de stamveier som prioriteres. Og så legger Vegdirektoratet til: «Dette innebærer en svært høy bompengeandel der potensialet er stort».
Bompenger i sentrale strøk skal altså gjøre det mulig å bruke statens penger i distriktene i stedet.
–Andelen statlige penger vil synke der det er mest trafikk, men det er ikke noe mål for oss. Hensikten med dette er å få en hurtigere utvikling av veinettet enn vi ellers ville fått, sier Gustavsen.
-Bompenger et faktum.
Samferdselsminister Liv Signe Navarsete sier at bompengene kommer i tillegg til at Regjeringen bruker 19 milliarder på vei i år, om man tar med vedlikehold og drift.
–Vegdirektoratet mener det er mer å hente på bompenger fra bilistene i sentrale strøk?
–Bompengene er et faktum. Det er politisk enighet om bompenger, bortsett fra i Frp, som likevel stemmer for bompenger lokalt. Det er en egenandel som på andre områder, som helse. Men det vil alltid vær en diskusjon om det riktige nivået, sier Navarsete, og fortsetter:
–Jeg har ikke sett det som min oppgave å si nei til bompengeprosjekter som kommer på mitt bord. Jeg har bidratt til at forslag som er kommet til meg, er lagt frem for Stortinget. Bompenger er jo et resultat av lokale initiativ.
–Eller frivillig tvang? Uten vilje til bompenger vil mange prosjekter ikke komme med i veiplanene?
–Jeg ser på det som ønsker om å komme raskt i gang med prosjekter. Hvis vi ser rundt oss er mange land opptatt av og interessert i den norske løsningen.
–Men Sverige, Danmark og Finland er nesten uten bompenger?
–Ja, men interessen for vår ordning og hvordan vi får politisk aksept for den, er stor, spesielt i Sverige og Danmark.
Les også
Siste fra seksjon
-
Stoltenberg: - Statens tilbud var godt
Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) mener kravet fra de offentlig ansatte er for høyt og holder fast ved statens lønnstilbud. Det var et godt tilbud, mener statsministeren.
24 mai 2012 18:00
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus
En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.

