Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Morgenbladet vil kaste regjeringen

Redaktøren i kulturavisen Morgenbladet retter skarp kritikk mot Kjell Magne Bondevik og fire statsråder.

I dagens lederartikkel argumenterer ansvarlig redaktør Alf van der Hagen for hvorfor Bondevik og hans statsråder bør erstattes etter valget. Lederen har tittelen "Stem nei til denne kvinnen (og til tre andre statsråder)". Kvinnen det siktes til, er kommunalminister Erna Solberg. Van der Hagen skriver blant annet: "Forskjellene øker. Norge har fått et sterkt voksende proletariat av mennesker på trygd, der summen av antall uføre, langtidssykemeldte, arbeidsledige og mennesker på attføring og rehabilitering har i løpet av ti år økt med nærmere 50 prosent, til over 700.000 (...)."

- Sviktet kristne verdier

Redaktøren skriver også at fattigdommen i Norge har økt under Bondevik, og hevder at statsministeren har sviktet kristne verdier. Dessuten får fire statsråder skarp kritikk i lederen. Kommunalminister Erna Solberg, finansminister Per-Kristian Foss, forsvarsminister Kristin Krohn Devold og moderniseringsminister Morten Meyer, alle fra Høyre, bør ikke få velgernes stemmer, mener Morgenbladets redaktør.I lederen står det at Solberg står for en "umenneskelig asylpolitikk", og at hun "sulter svake mennesker ut av landet".

- Ikke sosialistisk

Alf van der Hagen sier at redaksjonen allerede i mai bestemte seg for å anbefale et regjeringsskifte.- Morgenbladet er en meningsliberal avis og har ut fra dagens situasjon valgt å anbefale det rød-grønne alternativet. Bondeviks regjering har ført en radikal nedbyggingspolitikk, som har vært preget av vekst i den private økonomien og en tiltagende offentlig fattigdom, sier van der Hagen til Aftenposten.no.Han understreker at Morgenbladet ønsker å forsvare og bygge opp velferdsstaten.- Så vil sikkert endel spørre om Morgenbladet er blitt en sosialistisk avis. Det er den ikke. Vi er fortsatt en uavhengig, meningsliberal og kritisk avis som fritt kan velge ståsted, akkurat som Dagens Næringsliv og Klassekampen har gjort, sier van der Hagen.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Erna Solberg bør ikke fortsette som statsråd, mener Morgenbladet. FOTO: TONE GEORGSEN

Redaktør Alf van der Hagen i Morgenbladet retter sterk kritikk mot regjeringen i dagens lederartikkel. FOTO: ANDERS KNUDSEN

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger