Mest delt
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Sammen, men skilt
Alt du sier og gjør, kan og vil bli brukt mot deg. Av Facebook.
Dinglet med foten da gjedda hogg til
NATO gir hodepine
Spesialstyrker til Sør-Afghanistan seiler opp som Regjeringens neste hodepine. SV stritter imot, og Regjeringen bevilger seg tid.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
NATOs har bedt Norge skal bidra mer til ISAF-styrken. I Soria Moria står det at Regjeringen vil "styrke norsk deltagelse i ISAF i Afghanistan. På denne bakgrunn vil vi ikke fornye norsk deltagelse i Operation Enduring Freedom når mandatperioden for disse styrkene utløper".Problemet nå er at siden Soria Moria ble forhandlet frem, har ISAF har tatt over oppgaver fra den kontroversielle USA-ledede Operation Enduring Freedom. Nå motsetter SV seg hardnakket at Norge skal være med iblant annet regulære kamphandlinger med Taliban.Her er det både snakk om faren for tap av norske liv, og for å bli deltager i USAs kontroversielle kamp mot terror.
Klart nei.
SVs sentralstyremedlem Ingrid Fiskaa sier partiet er helt klar på at Norge ikke bør sende soldater til Sør-Afghanistan.- Norge bør si nei til forespørselen fra NATO. Det foregår en brutal krig der som går hardest ut over sivilbefolkningen. Den fører til økt motstand og økt oppslutning om Taliban. NATO er i ferd med å sette seg fast, sier hun.- Aner vi en smertegrense for SV?- Det er en veldig viktig sak for SV. Alle jeg snakker med er mot at Norge skal delta i en offensiv krigføring, sier hun.Klart standpunkt.
Nestleder Audun Lysbakken sier partiet tok et klart standpunkt da landsstyret behandlet saken for ett år siden.- Det står fast at vi er mot en utvikling i ISAF i retning offensiv krigføring. Det er ingen tvil om at det som nå skjer i ISAF er noe SV ikke ønsker å delta i. Det er den beskjeden vi gir Regjeringen. ISAF er blitt utvidet med nye oppgaver og områder som ikke var kjent under regjeringsforhandlingene, sier han.- Går SVs smertegrense her?- Jeg har ikke lyst til å spekulere i slikt, sier han.Heller ikke Senterpartiet er klar til å svare ja på NATOs anmodning.- Nå er det viktig at Regjeringen tar seg tid, sier Sps parlamentariske leder Magnhild Meltveit Kleppa og peker på at saken har mange vanskelige sider.Lite snakkesalig.
SV-leder Kristin Halvorsen var usedvanlig lite snakkesalig om Afghanistan da temaet kom opp under Regjeringens bursdagsfest på Soria Moria i går.- Jeg har ikke behov for å delta i noen offentlig debatt om dette, svarer hun.Statsminister Jens Stoltenberg understreker at Regjeringen har fulgt opp Soria Moria.- Vi har trukket oss ut av Enduring Freedom, og vi har økt vårt bidrag. Norge er det landet i verden som gir størst bidrag til ISAF, sier han, og minner om at Norge også planlegger å sende militære styrker til Libanon og Darfur i Sudan.- Hvorvidt vi skal bidra mer i Afghanistan, blir løpende vurdert. Det blir et spørsmål både om kapasitet og hensiktsmessighet, sier han.Les også
Siste fra seksjon
-
Stoltenberg: - Statens tilbud var godt
Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) mener kravet fra de offentlig ansatte er for høyt og holder fast ved statens lønnstilbud. Det var et godt tilbud, mener statsministeren.
24 mai 2012 18:00
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus
En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.

