Utskrift er sponset av InkClub InkClub

NATO vil fortsatt presse Norge

NATO vil fortsatt presse Norge til å bidra med mer i Afghanistan, sier alliansens talsmann James Appathurai til NTB etter at regjeringen har sagt nei til å sende spesialstyrker.

Sender ikke styrker til Afghanistan

- Burde sagt ja til NATO

- Ga etter for SV-press


Appathurai vil ikke si at NATO er skuffet over den norske regjeringens beslutning om ikke å sende spesialstyrker til Afghanistan, men han gjør det klart at NATO vil fortsette å presse Norge.

– Presset vil alltid være der, sier Appathurai.

– NATO håper at Norge og alle de andre 36 landene som deltar i ISAF-operasjonen, kan finne en måte å sende flere styrker på, sier han videre.

Appathurai sier ISAF trenger mange typer bidrag, men han legger ikke skjul på at spesialstyrker er spesielt ettertraktet.

– Dersom den norske regjeringen hadde valgt å sende spesialstyrker til Afghanistan, kan jeg love deg at det ville blitt svært godt mottatt både i NATO-hovedkvarteret og på bakken i Afghanistan, fordi de norske spesialstyrkene er svært gode, sier Appathurai til NTB.

FN-mandat

NATO-talsmannen avviser påstander om at Norge ved å sende spesialstyrker ville bidratt til en amerikansk okkupasjon og antiterrorkamp lik den USA har ført gjennom Operation Enduring Freedom (OEF) i Afghanistan.

– OEF har et spesifikt antiterroroppdrag og eksisterer fremdeles. ISAFs oppdrag er basert på et FN-mandat, som går ut på å legge til rette for gjenoppbygging og utvikling og støtte utvidelsen av den afghanske regjeringens autoritet, sier Appathurai.

– Betyr det at vi noen ganger må kjempe? Ja, det gjør det, og spesialstyrker er temmelig gode til det. Men vårt oppdrag er klart. Det har et FN-mandat, det er ikke blitt endret og ingen NATO-soldat vil operere utenfor det, fastslår Appathurai.

Norges rett

NATOs talsmann understreker at Norge allerede har gitt og fremdeles gir et stort bidrag til ISAF-operasjonen i Afghanistan, og at det selvsagt er Norges suverene rett å bestemme hvor norske styrker skal utplasseres.

– Det er helt og holdent en nasjonal beslutning, sier han.

Han legger til at NATO i dag greier å utføre de oppgavene de har påtatt seg i Afghanistan.

– Men vi kunne gjort det bedre og raskere dersom vi hadde flere styrker, sier han.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus

En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger