Mest delt
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Sammen, men skilt
Alt du sier og gjør, kan og vil bli brukt mot deg. Av Facebook.
Dinglet med foten da gjedda hogg til
-
Foto: Paal AudestadFOTO: Paal Audestad
Slik vil de redde veiene
Viljen til å gi norske veier et løft har trolig aldri vært større. De store ordene haglet da partienes samferdselspolitikere i går møttes til veidebatt på Thon Hotel Opera.
AV: john hultgren, sveinung berg bentzrød ogrolf øhman (foto)
Her kan du lese om hvordan partiene vil redde norske veier:
Truls Wickholm, [Ap]: Vil bruke enda mer penger på vei.
–Innenfor Ring 3 i Oslo klarer man seg uten bil. I Oslo-området vil det aldri kunne legges asfalt nok til å holde trafikken unna.
FOTO: Storfjell Ingar
–Vi vil ikke løfte veifinansiering ut av statsbudsjettene. Men forpliktelsene til å bygge veier må gå ut over disse budsjettene. Vi vil bruke enda mer penger på vei, og sørge for ekstra finansiering for enkelte, store prosjekter.
Hallgeir Langeland, [SV]: Vil ha mer til veier i distriktene.–Det har aldri vært satset så mye på vei som nå. Det har vært plagsomt å hilse hjem (politisk uttrykk for å skaffe veiprosjekter til velgerne hjemme, red. anm.) Samtidig har vi brukt alt for lite penger på vei - i distriktene, og alt for mye på motorvei, som øker forurensningen.
FOTO: Hansen, Alf Ove
–En plan som gjør at vi politikere ikke blander oss opp i alle veistumpene, høres bra ut.
Per Kristian Skulberg, [Sp]: Vil ikke bevilge penger til veistumper– Denne regjeringen kommer til å levere som ingen annen har gjort tidligere. Penger har gått til barnehager og velferd. Nå er det veiene sin tur.
FOTO: Aagaard, Rolf M.
–Til dem som har fått ideen om at Sverige bygger veier uten at politikerne blander seg inn, det ville være å gå tilbake til den gamle embedsstaten. Hos oss skal folk få mene noe om det som angår dem.
Per Sandberg, [Frp]:Vil bli veivinner med oljepenger
FOTO: Øhman, Rolf
–Vi foreslår et infrastrukturfond på 300 mrd kroner til vei og jernbane. Prosjektfinansiering vil presse seg frem, der penger lånes og stilles til rådighet for store prosjekter. «Skal vi få bedre veier må vi inn med mer penger» Jan Sahl, KrF Trond Helleland, [H]: Vil omorganisere Veivesenet.
FOTO: Skjævesland, Odd Inge
–Veivesenet bør omorganiseres til et frittstående statsforetak, som lufttrafikkens Avinor, eller som et as. Da kan de ta opp lån som kan forvaltes. Ordningen i Sverige, der man låner av statens internbank riksgjeldskontoret, er interessant.
Borghild Tenden, [V]: Vil sørge for at trailerne kommer frem.
FOTO: Borgen, Ørn E.
–Det var flott at Navarsete i Aftenposten la litt skyld også på tidligere regjeringer. Jeg kan våkne om natten og høre henne snakke om bare den forrige, borgerlige regjeringen. Nå må vi bli ferdige med å skylde på hverandre. Vi vi bruke mer penger på vei, for å øke veisikkerheten. Vi må sørge for at trailerne kommer frem med varene sine.
–Jeg blir mer og mer overbevist om at vi trenger et frittstående veitilsyn, som kan håndheve en veilov og sette makt bak kravene. Togsatsningen Oslo-Halden/Lillehammer/Skien skal opp å stå innen 2020. Det vil frigjøre veiplass inn til byene.
Jan Sahl, [KrF]: Vil ha mindre politisk innblanding.
FOTO: Falch, Knut
–Skal vi få bedre veier må vi inn med mer penger. Vi ønsker 40 prosent pluss i forhold til budsjettet fra 2007. Det vil si ca 35 mrd. per år. Da er vi i nærheten av å klare det de gjør i Sverige. Så må vi gi større friheten til fagetatene. Veivesenet bør omgjøres til et statsforetak. Et oljefond bør opprettes slik at fagetatene vet at de har midler til å gjøre et veiprosjekt ferdig, når de først har begynt.
–Fagfolkene skal ha større frihet til å gjøre prioriteringer uten at politikerne blander seg inn og omgjør dem. Vi vil også ha statlig låneordninger som i Sverige.
Les også
Siste fra seksjon
-
Stoltenberg: - Statens tilbud var godt
Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) mener kravet fra de offentlig ansatte er for høyt og holder fast ved statens lønnstilbud. Det var et godt tilbud, mener statsministeren.
24 mai 2012 18:00
Relaterte bilder
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus
En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.

