Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Troms Sp går mot partiledelsen

I strid med Sp-leder Liv Signe Navarsetes signaler om at partiet ikke vil utrede olje- og gassvirksomhet i Lofoten, går fylkeslaget i Troms inn for nettopp en slik utredning.

Sp-leder Liv Signe Navarsete.

FOTO: Nordby Carl Martin

Foran stortingsvalget sist høst gjorde Liv Signe Navarsete det klart at Senterpartiet ikke ønsker olje- og gassutvinning utenfor Lofoten og Vesterålen. I helgen vedtok Troms Sp at de vil utrede mulighetene for oljevirksomhet i området.

– Vi er opptatt av at man trenger nødvendig kunnskap og informasjon før man tar en avgjørelse rundt temaet. En konsekvensutredning er ikke synonymt med at man starter med olje- og gassutvinning, sier leder for Harstad Sp, Noralf Leitring til NRK etter fylkeslagets årsmøte i helgen.

Det de ønsker kunnskap om er hvilke olje- og gassressurser som finnes i området, vurdering av effektene og ringvirkninger, samt konsekvenser for miljøet og fiskerinæringen.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus

En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger