Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Anbefaler Afghanistan-tur for SV

SV'erne som er imot å sende F-16-fly til Afghanistan, kunne trengt å reise til Afghanistan for selv å oppleve hvordan det er der, mener offiserenes fagforeningsleder.

Lederen for Befalets Fellesorganisasjon (BFO), Didrik Coucheron, sier han forstår lite av protestene innad i Sosialistisk Venstreparti (sv) mot å sende tre F-16-fly til Afghanistan for å støtte den internasjonale stabiliseringsstyrken ISAF.- Ting fortoner seg helt annerledes når man sitter i Afghanistan, i motsetning til dersom man befinner seg ganske mange kilometer unna, sier Coucheron, som anbefaler "en noe bedre orientering om forholdene i Afghanistan" for kritikerne i SV.- Hvis man er engstelig for å få en slags mission creap, ved at flyene blir brukt mer til å støtte amerikanernes operasjoner i Enduring Freedom, så må vel det kunne reguleres på andre måter enn ved å unnlate å bidra med flyene NATO ber om, sier Coucheron. - Det ville også ha fortont seg rart om norske fly ikke skulle bidra til å redde amerikanske soldater som er havnet i trøbbel.

Sikkerhet.

F-16-flyene er viktige for sikkerheten til de norske soldatene som er i Afghanistan, sier presse- og informasjonsoffiser Thom Knustad ved Forsvarets Fellesoperativt hovedkvarter, som i går var på besøk i Kabul i Afghanistan.- F-16-flyene kan være i beredskap for soldater som er ute på et opprag, og de kan raskt komme til unnsetning for soldater som havner i vanskeligheter, sier Knustad. Dette gjelder ikke minst de norske soldatene som er med i NATOs regionale gjenoppbyggingsstyrker rundt omkring i landet. Her kan små lag med soldater være på oppdrag mange timers reise fra resten av styrken.- Det er ingen hemmelighet at det er begrenset mulighet til å få forsterkninger ut med helikopter, så jagerflyene kan være en viktig støtte for soldater som kommer under angrep og som trenger å trekke seg ut, sier Knustad.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger