Vil fristille kirken i 2014
Stat og kirke kan skille lag allerede i 2014, mener SVs Rolf Reikvam, og får støtte i Ap. Allerede i år vil han ha klar en stortingsmelding om hvordan separasjonen skal skje.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
Reikvam mener det haster med å skille kirke og stat: Mange formaliteter og hindre må nemlig ryddes av veien før staten og kirken kan skille lag. I år, eller senest tidlig i 2007, må en stortingsmelding foreligge, før en Norsk offentlig utredning (NOU) sendes ut til høring våren 2007. Høringen skal rede grunnen for at Stortinget i 2008 kan foreslå nødvendige grunnlovsendringer.Reikvam understreker at det er viktig å ha forslagene på bordet i løpet av 2008, siden et endringsforslag til Grunnloven må foreligge i et av stortingsperiodens første tre år. Endringsforslagene må så ligge i Stortinget over perioden og kan ikke behandles før et nytt storting samles.
* Hvem skal eie de enorme verdiene som ligger i Opplysningsvesenets fond?* Skal man kutte de statlige overføringer til kirken?* Hva slags form skal den nye kirken ta, og hvem skal den være for?* Skal kirken kreve inn en avgift fra medlemmene?* Hva skjer om kirken fritt får velge sine egne biskoper?
2014.
- Jeg regner med at grunnlovsendringene kan behandles i 2010 eller 2011, og tre i kreft fra 2014, sier Reikvam.- Sannsynligvis må fire - fem grunnlovsparagrafer endres, sier SV-politikeren, som i går kritiserte regjeringspartner Senterpartiet for å være det eneste partiet som kjemper mot å skille stat og kirke. Til Aftenposten sier Reikvam at han mener det er et klart politisk flertall for å skille kirke og stat, og at han opplever at "Ap. er på glid", men at de må behandle det på landsmøtet først.- Realistisk.
Ap.s kirkepolitiske talsmann Torfinn Opheim avviser at Ap. i realiteten har bestemt seg for å ville skille kirke og stat, slik Reikvam hevder. - Hadde jeg vært Reikvam, ville jeg ikke turt å være så kategorisk på Ap.s vegne, sier Opheim.Opheim mener at Reikvams tidsskjema likevel er realistisk, men at partiet må diskutere saken først. Men også i Ap. ønsker man nå å få fart i prosessen: Til uken går Opheim i møte med partiledelsen for å klargjøre hvordan partiet skal føre debatten. I løpet av måneden skal kirkeminister Trond Giske si sitt, og i løpet av våren skal grasrota forberedes på diskusjonen som kommer.Flere problemer.
- Det er delte meninger, og flere spørsmål må avklares, mener Opheim, som har en smørbrødliste med noen av problemstillingene klar:* Hvem skal eie de enorme verdiene som ligger i Opplysningsvesenets fond?* Skal man kutte de statlige overføringer til kirken?* Hva slags form skal den nye kirken ta, og hvem skal den være for?* Skal kirken kreve inn en avgift fra medlemmene?* Hva skjer om kirken fritt får velge sine egne biskoper?
Sp. skeptisk.
Senterpartiets medlem av kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, Inger Enger, frykter at en kirke skilt fra staten blir en smalere kirke. Til NTB sier hun at partiet kan se på regler i forhold til demokratisering i kirken, for eksempel at Kirkerådet skal ha mer makt, men at biskopene må utnevnes av regjeringen.Det forutsetter en grunnlovfestet statskirke som i dag, med Kongen som overhode.Les også
Siste fra seksjon
-
- Krisen kan styrke Venstre
Kommunikasjonsekspert Hans Geelmuyden er full av lovord over Trine Skei Grandes håndtering av voldtektsanklagene.
08 februar 2012 17:57
Relaterte bilder
Statsminister Jens Stoltenberg og kirkeminister Trond Giske må snart avklare Arbeiderpartiets kurs i debatten om stat og kirke. FOTO: ØRN E. BORGEN
Rolf Reikvam FOTO: KNUT ÅSERUD/SV

Kommentarer