- Fjernet all tvil
Statsministeren sier det er bra at finansministeren så tydelig fjerner alt som måtte være av tvil om Regjeringens holdning til boikott av israelske varer.
Kristin Halvorsen (sv) beklaget i går sitt utspill om boikott av Israel, og fastslår at et slikt utspill ikke er forenlig med finansministerrollen. Aftenposten kjenner til at hun var svært fortvilet da hun skjønte hva hun hadde gjort.Saken vakte internasjonal oppsikt og ble referert i store internasjonale nyhetsmedier. I Israel var reaksjonene svært skarpe. På vei til Regjeringens nyttårsmiddag på Soria Moria i går kveld sa statsminister Jens Stoltenberg: - Kristin Halvorsen har med beklagelsen fjernet all tvil. Jeg mener den tvilen ble fjernet allerede torsdag, men finansministerens uttalelse forsterker dette ytterligere.- Tror du denne episoden har gitt lærdom, slik at lignende ikke gjentar seg?- Man må alltid søke å unngå usikkerhet. Regjeringens politikk har hele tiden vært klar. Kristin Halvorsen understreket da hun uttalte seg til Dagbladet om boikott, at dette ikke er Regjeringens politikk.- Har dette svekket Regjeringen?- Det kan jeg ikke forstå. Det vi mener, er avgjørende.
La seg flat.
- Som statsråd og finansminister burde ikke jeg ha tatt til orde for en politikk overfor Israel som ikke er i tråd med norsk offisiell utenrikspolitikk. Det har bidratt til uklarhet og usikkerhet om hva som er norsk politikk på dette området, sier Kristin Halvorsen til NTB. - Jeg har beklaget overfor utenriksministeren, statsministeren og det øvrige regjeringskollegiet. Og det vil jeg gjerne også si offentlig, for å bidra til klarhet rundt dette, sier Halvorsen.- Som finansminister så må jeg, og særlig når det gjelder utenrikspolitiske spørsmål, overlate dette til utenriksministeren, fordi det er hans ansvar, og holde meg til det som er offisiell norsk politikk. Og da kan jeg ikke fronte eller argumentere for en aksjon eller en politikk som er i strid med det flertallet i Regjeringen står for, sier Halvorsen. Støre beroliger.
Utenriksminister Jonas Gahr Støre fikk i går tilbakemeldinger fra Israel og USA som gir ham håp om at boikott-debatten ikke har skadet Norges interesser.- Det er uheldig hvis det skaper usikkerhet om Norges syn på grunnleggende spørsmål, fordi forutsigbarhet og gjenkjennelighet er så viktig for den rollen Norge potensielt kan spille i regionen. Derfor var det behov for tydelig markering av det som det ikke burde være noen tvil om, nemlig at det er uaktuelt for Regjeringen å gå inn for noen boikott av Israel. Det er mitt inntrykk at dette er klart oppfattet både i Israel og i USA, og tilbakemeldinger fra myndighetene i disse landene tilsier at det ikke er noen tvil. På denne bakgrunn velger jeg å tro at dette ikke har skadet Norge, sier han. Skjønte alvoret.
Kristelig Folkepartis parlamentariske nestleder, Ingebrigt Sørfonn, er glad for at Kristin Halvorsen har skjønt alvoret i saken og så tydelig beklager. - Det var en bekymringsfull dobbeltkommunikasjon som har vakt oppsikt internasjonalt, sier han. Fremskrittspartiets formann Carl I. Hagen roser Kristin Halvorsen for at hun etterkom anmodningen om å beklage sine uttalelser.Høyres leder Erna Solberg sier det var klokt av Kristin Halvorsen å komme med sin beklagelse. Likevel understreker hun at tilliten til norsk utenrikspolitikk er blitt svekket av utspillet. - Halvorsen har sørget for at Norges muligheter til å være med i fredsprosessen i Midtøsten er svekket, sier hun.Saken har forårsaket så mye kritikk at SV-ledelsen nå vurderer om boikottvåpenet skal legges helt bort før det gjør mer skade på partiet selv. Mandag tas Israel-boikotten opp i sentralstyret. SVs utenrikspolitiske talskvinne, Ågot Valle, sier at den uklare politiske situasjonen i Israel akkurat nå har skapt ny bevegelse.LO forlater sin tidligere linje om å støtte boikott av Israel.Les flere politiske saker fra Aftenposten her
∨ annonse
På forsiden nå
OVERSIKT: DISSE VEIENE ER STENGT GRUNNET RASFARE
32 veier rasstengt på Nordvestlandet - og verre skal det bli. Les saken
STORE DEMONSTRASJONER I BANGKOK:
Hva som skjer videre, henger tett sammen med en gammel og syk, men høyt elsket konge. Les saken
Tom Meier bruker Facebook for å kjempe seg til en fast jobb. Les saken
Oppdatert: 07.01.06 kl. 00:20 Publisert: 07.01.06 kl. 00:05
Bilder:

Finansminister Kristin Halvorsen beklaget i går sin uttalelse om Israel-boikott. STEIN J. BJØRGE
∨ annonse
Mest lest
Søk i skattelister

Siste fra nyheter
∨ annonse
Siste fra sport
Siste fra kultur