Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • - Når jeg ser at det er tvil om hvor godt jeg kjente Ida Hjort Kraby, så skjønner jeg at det reises spørsmål. Men jeg fant det ikke naturlig å skulle informere på pressekonferansen om at jeg hadde møtt henne på en uformell middag med flere andre jurister, sier Manuela Ramin-Osmundsen.

    FOTO: CARL MARTIN NORDBY

Kraby søkte på nytt etter middag

Dagen etter at Ida Hjort Kraby var i middagsselskap med Manuela Ramin-Osmundsen, ville hun bli barneombud likevel.

Den siste uken før jul trekker Ida Hjort Kraby sin søknad til stillingen som barneombud. Statsråden ble så informert om dette gjennom departementsråden. På nyåret, den 3. januar, treffes Hjort Kraby og Ramin-Osmundsen i en middag med flere kvinnelige jurister, og dagen etterpå, den 4. januar, mottar departementet en telefon fra Hjort Kraby hvor hun ber om at hennes søknad allikevel skal tas med i vurderingen. Ramin-Osmundsen avviser at hun og Hjort Kraby snakket om søknaden under middagen den 3. januar. - Jeg var ikke i kontakt med henne om dette under middagen. Ida Hjort Kraby og jeg satt ikke på samme bord, og vi snakket heller ikke sammen den kvelden. - Snakket dere sammen ved andre anledninger i perioden fra Hjort Kraby trakk søknaden til hun allikevel ba om å vurderes?- Vi snakket ikke sammen i denne perioden i det hele tatt, svarer statsråden.

Intervju.

Departementet mottok i alt 27 søkerkandidater. Fire av disse ble innkalt til intervju, men kun to av dem ble intervjuet av statsråden: Ida Hjort Kraby og Reidar Hjermann. - Jeg intervjuet de to fordi det var de kandidatene embetsverket mente var de mest aktuelle, forklarer Ramin-Osmundsen og legger til at også departementsråden og ekspedisjonssjefen var med på intervjuet.- Hvordan vurderte du det å skulle gjennomføre et intervju med Kraby når dere var bekjente og senest hadde vært i middagsselskap noen uker tidligere?- Jeg har vurdert mitt bekjentskap med Ida Hjort Kraby til å være av en slik karakter at det ikke var noe problem i forhold til min habilitet. Hvorfor nevnte du ikke denne middagen med en gang saken dukket opp?- Da Ida Kraby ble utnevnt, holdt jeg ikke en pressekonferanse om mitt forhold til henne, men jeg informerte mediene om hvem jeg hadde valgt. I og med at jeg ikke har innvirket på den prosessen, så jeg ikke det som nødvendig å ta det opp da. - Ville du gjort det annerledes i dag? - Når jeg ser at det er tvil om hvor godt jeg kjente Ida Hjort Kraby, så skjønner jeg at det reises spørsmål. Men jeg fant det ikke naturlig å skulle informere på pressekonferansen om at jeg hadde møtt henne på en uformell middag med flere andre jurister. Ramin-Osmundsen og Kraby har kjent hverandre gjennom det kvinnelige juristnettverket i 16 år. De har de siste årene truffet hverandre i flere uformelle sammenhenger. De har også vært på fester hjemme hos hverandre, senest i 2006 da Ramin-Osmundsen inviterte til en privat feiring i sitt hjem da hun ble utnevnt til toppsjef i Utlendingsdirektoratet. Det har ikke lyktes Aftenposten å få kommentarer fra Ida Hjort Kraby.To dager før Hjort Kraby ble utnevnt til nytt barneombud, la Knut Haanes, nestlederen ved barneombudets kontor, inn en skriftlig protest mot ansettelsesprosessen. - Det var en klar forventning om at Reidar Hjermanns åremålstilling skulle forlenges. Gjennom de snart 27 årene vi har hatt barneombud, har det ikke skjedd at noen har måttet gå etter fire år. Når departementet så sier det sittende ombudet står helt likt med andre søkere når åremålsperioden går ut, så er det et brudd med tidligere praksis som de ikke har informert om underveis, sier Haanes. Hjermann selv visste ikke hvem som fikk jobben før statsråd Manuela Ramin-Osmundsen lanserte det nye ombudet på en pressekonferanse fredag. Dagen før fikk han vite at han var innstilt som nummer to på listen.

Rødgrønn uenighet om barneombudet.

Det er steile fronter mellom Ap og SV om hvem som skal utnevne barneombud. SV får støtte av Frp og Høyre i at Regjeringen må fratas myndigheten til å utnevne ombudet. Utnevnelsen av Ida Hjort Kraby som nytt barneombud har utløst et skred av politiske reaksjoner. Lengst går Frp, som i går krevde at statsråd Manuela Ramin-Osmundsen må vurdere sin stilling. Internt i regjeringspartiene er det ingen uttalt uenighet rundt ansettelsen, men SV krever at barneombudet må utnevnes av Stortinget, og ikke av departementet slik det er i dag. - Det er viktig at barneombudet er aktivt i samfunnsdebatten, at det er kritisk til den enhver tid sittende regjering og at det har sanksjonsmuligheter. I dag har vi en situasjon der bukken er satt til å passe havresekken, påpeker May Hansen i SV.For SV er det nærmest blitt en årlig foreteelse å kreve at Stortinget overtar ansettelsesansvaret for ombudet. Statsminister Jens Stoltenberg avviser kategorisk at han vil endre praksisen med at regjeringen utnevner barneombudet. FN har kritisert Norge for at barneombudet er for avhengig av Barne- og likestillingsdepartementet, og anbefaler Norge å forsterke ombudets selvstendighet. Frp ønsker fortsatt at ombudet legges under Stortinget. Nå har også Høyre snudd, og partiets leder Erna Solberg ønsker en mer prinsipiell debatt om vaktbikkjene. Høyre vil legge forbruker-, likestillings-og barneombudet under Stortinget.I dag fremmer Per-Kristian Foss og Solberg et forslag om å utrede om Stortinget skal utnevne ombudene. I dag ligger de under de forskjellige fagdepartementene.Per-Kristian Foss har samtidig vært pådriver for at Stortingets kontrollkomité i går oversendte Ramin-Osmundsen tre spørsmål om ansettelsen av nytt barneombud. Komiteen spør om statsråden har fått sin habilitet vurdert. Det blir også spurt om behovet for mer juridisk ekspertise hos barneombudet, og om søkerne ble opplyst om dette.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Ville søke igjen etter middagen i nettverket: Ida Hjort Kraby. FOTO: CORNELIUS POPPE / SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger