Les også: Uforsonlige streiketoner Ikke rett til å være hjemme Ingen løsning i sikteIngen lærerhjelp før eksamen
Førstkommende fredag vil UNIO, Hovedorganisasjonen for universitets- og høyskoleutdannede ha rundt 8500 i streik. Historien gir elendige odds når et forbund i ensomhet går ut i streik på denne måten.
Ensom kamp.
- Denne streiken er fånyttes. Det er klart at når de andre partene har akseptert tilbudet, er det bare tull å gå til konflikt Det er ingenting å hente på streik, mener Geir Høgsnes, professor ved Universitetet i Oslo og ekspert på lønnsforhandlinger. Høgsnes forteller at denne typen streik har skjedd flere ganger før, men han kommer ikke på ett eneste eksempel på at noen har fått sine krav gjennom. - Erfaringene viser vel at det er utrolig vanskelig for et forbund eller sammenslutning å få noe ut av en streik, sier Per Christian Sundenes. Han er forhandlingsleder i Kommunenes Sentralforbund (KS) og fremstår som en av streikeleder Helga Hjetlands motpoler i konflikten. Sundenes er med andre ord partisk, men har også en bakgrunn fra arbeidstagersiden. På 1990-tallet var han sentral i akademikernes daværende Akademikernes Fellesorganisasjon.- Det skal vel en kjempegod begrunnelse for å komme noen vei overfor arbeidsgiverne, men også overfor de andre organisasjonene på arbeidstagersiden, sier Sundnes.
Resultat for alle.
De andre hovedsammenslutningene på arbeidstagersiden i kommuneoppgjøret gir klar beskjed om at en særbehandling av Unio kommune for å løse konflikten, ikke vil bli tatt nådig opp.Akademikernes forhandlingsleder i kommunesektoren, Ole Jakob Knudsen, vil ikke kommentere situasjonen for de streikende i UNIO, men advarer også KS og Oslo kommune. - En endring som innebærer at Unio får mer enn oss, er helt uaktuelt. Da må arbeidsgiverne legge mer penger på bordet - til alle, sier Knudsen.Gunn Olander, leder for YS kommune, er fornøyd med profilen til årets oppgjør. Hun respekterer at Unio streiker, men er enig med Knudsen:- For meg er det helt naturlig at en eventuell endring i utfallet må omfatte oss i YS også, sier Olander. Randi Reese er leder for LOs forbund for høyskoleutdannede sosialarbeidere. Hun ønsker ikke å spekulerer i hva UNIO får ut av streiken, men forteller at hennes forbund har som mål om å minske lønnsavstanden til lærerne. En barnevernspedagog med like lang utdanning og ansiennitet som en lærer, tjener 40 000 mindre, forteller hun.
Sjekk om du rammes av streiken
Bærum: Slik rammer streiken
Karmøy: Slik rammer streiken
Tromsø: Slik rammer streiken
Bergen: Slik rammer streiken