Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Hadia Tajik blir eneste representant med innvandrerbakgrunn på Stortinget i neste periode.

    FOTO: JAN THOMAS ESPEDAL

Kun én representant med innvandrerbakgrunn

Arbeiderpartiets Hadia Tajik blir den eneste stortingsrepresentanten med innvandrerbakgrunn.

Alt om valget Alle valgresultatene

Ap-politikeren sikret seg mandat i Oslo. Hun sto på sjetteplass for partiet, og mandatet har ifølge meningsmålingene vært usikkert.

- Dette er en stor gave, som jeg og Oslo Ap vil forvalte med stor takknemlighet, sa hun til Aftenposten.no ved 01-tiden tirsdag morgen..

- Har du vært spent i dag?

Ja, sier hun, og lar det komme tydelig frem at dette har vært en særs spennende valgkamp og begrunner det med at resultatet ikke har vært tydelig før helt på slutten.

- Det er godt å se at vi langt på vei er i mål, sier hun.

Vil ha flere innvandrere

På valgdagen sa hun at hun hadde håpet at flere innvandrere ville komme inn på Stortinget.

Hun understreket samtidig at hun først og fremst vil ha flere rødgrønne med minoritetsbakgrunn på Stortinget, fremfor sine profilerte konkurrenter i Høyre og Venstre.

Ingen av de andre høyprofilerte politikerne med innvandrerbakgrunn kom inn på tinget. Høyres Afshan Rafiq kom ikke inn i Oslo. Det gjorde heller ikke SVs Akhtar Chaudhry, også Oslo.

Venstres Abid Q. Raja kjempet en iherdig kamp for å sikre seg mandat i Akershus, men han nådde ikke målet.

Ikke "innvandrerrepresentanten"

- Hva tenker du om at du er eneste innvandrerrepresentant på tinget?

- Jeg kan ikke påta meg å være en representant for hele innvandrerbefolkningen, den er altfor sammensatt til det. Men Oslo Ap har mange velgere med innvandrerbakgrunn. Å være deres representant er en viktig del av mitt mandat, sier hun og tar til orde for at integreringspolitikken må integreres inn i all annen politikk og ikke gjøres til en selvstendig sak.

Hun mener det er et demokratisk problem at stortinget ikke gjenspeiler befolkningen.

- Det gjelder enten det er snakk om eldre, personer med erfaring fra næringslivet eller andre. Det er et ansvar hvert enkelt parti må ta, sier hun.

- Jeg er glad for å se at det er mange dyktige folk med innvandrerbakgrunn i AUF.

Hun vil imidlertid ikke gå inn for kvotering av innvandrere.

- Hvordan vil du arbeide for å heve antall personer med minoritetsbakgrunn på stortinget?

- Først vil jeg gjøre mitt aller beste, det vil kunne inspirere andre. Deretter vil jeg anbefale og løfte frem andre flinke personer. Det er slik jeg ble løftet frem, og jeg ønsker å være med på å løfte frem andre på samme måten.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger