-
Ønskelisten med blant annet empirespeil til 22.000 kroner og forgylte speillampetter var ment for familie og venner. Men av Hege "Stælken Gundersen" Schøyen fikk kong Harald uansett et par boksehansker.FOTO: Lise Åserud / SCANPIX
– Gaveliste var misforståelse
Mange reagerte på at gavene kong Harald ønsket seg fra Kommune-Norge var svært dyre gjenstander. Nå hevder Slottet at det dreier seg om en misforståelse.
Tirsdag ettermiddag mottok Kommunenes Sentralforbund en e-post fra Slottet om at listen primært var ment for familie og venner, melder Tønsbergs Blads nettutgave tb.no.
– Hans Majestet ga tidlig uttrykk for at han primært ønsket seg opplevelsesgaver som kunne deles av mange. En har ved tidligere feiringer i kongefamilien hatt tradisjon for å foreslå at eventuelle gaver blir gitt til et av de kongelige fondene. Ved en misforståelse ble en gaveliste med utstyr og inventar til Bygdø Kongsgård, primært ment for familie og venner, oversendt til Kommunenes Sentralforbund og distribuert til alle landets kommuner. Vi beklager at dette skjedde, skriver kabinettssekretær Berit Tversland.
På den opprinnelige gavelisten som ble sendt til ordførerne sto blant annet et forgylt empirespeil til kr 22.000, et par svenske speillampetter, rokokko, forgylt, til 26.000, et krus i sølv til 5.500 kroner og et lite forgylt speil med skåret dekor og perlekant, til 5.000 kroner.
Ordførerne i Vestfold har i stedet gitt til sammen 21.000 kroner til Kronprinsparets Humanitære Fond i fødselsdagsgave til kong Harald, melder tb.no.
Les også
Siste fra seksjon
-
Kronprinsesse Mette-Marit tvitret dikt til datteren
Prinsesse Ingrid Alexandra (8) fikk en spesiell hilsen fra sin nyfrelste tvitrer av en mamma på bursdagen sin lørdag. Kronprinsesse Mette-Marit la inn link til et dikt om livet, merket «Til Ingrid på fødselsdagen hennes».
21 januar 2012 15:42
