Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • FOTO: Gorm Kallestad / Scanpix

Kronprinsparet stopper melkeproduksjonen

Kronprinsparet gir opp å finne en forpakter til Skaugum gård.

I stedet legger de ned melkeproduksjonen og forsøker å leie bort jordene.

- Det er med tungt hjerte vi har besluttet å avvikle husdyrholdet på Skaugum. Det har dessverre ikke lyktes oss å finne en forpakter til gården. Det har vært kvalifiserte søkere underveis, men etter mange runder har vi ikke klart å finne en løsning for videre melkeproduksjon. Mange konstruktive forslag til driftskonsept har heller ikke resultert i en løsning for videre husdyrhold på gården, sier Kronprinsen på Kongehusets nettsider.

Dette betyr at rundt 110 dyr skal selges eller slaktes til høsten. Det er driveplikt på jordene, og kronprinsparet vil søke etter dyr som kan beite på beitemarkene.

Etterslepet på vedlikehold og nødvendige investeringer til videre melkeproduksjon er nå så stort at kronprinsparet ser seg nødt til å kaste inn håndkledet. De understreker at dette skjer til tross for at de ansatte ved gården har levert melk og korn av høyeste kvalitet gjennom mange år.

Det siste året har kronprinsparet prøvd å finne en forpakter som kunne overta ansvaret for videre gårdsdrift, uten hell. Heller ikke planene om å legge om til økologisk drift har ført frem.

Skaugum gård har vært i kongefamiliens eie siden 1929, og er på 480 mål dyrket jord, 660 mål skog og 140 mål annet areal.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer