- Bare tull å nekte elbilene
Bellona mener det er lenge til elbilene blir et fremkommelighets- problem.
Les også: Elbiler kan bli skviset fra bussfeltet
– På et tidspunkt vil nok elbilene bli så mange at de kan komme i veien for bussen. Men det er lenge til vi er der, sier nestleder Marius Holm i Bellona.
Flere kollektivfelt
Han mener rapportens konklusjoner er «bare tull». Dersom myndighetene følger anbefalingene nå, mener Holm det vil minne om den omstridte biodieselsaken.
Fremfor å kutte elbilens kollektivrett, mener han det bør satses på å etablere flere kollektivfelt.
– Men det denne rapporten sier, er å begynne i helt feil ende.
– Hovedmisjonen må være å løfte en umoderne teknologi inn i industriell skala. Pr. i dag har elbilene lite å si for utslippene totalt sett, men det vil bety enormt mye når de blir konkurransedyktige mot bensindrevne biler.
– Da må vi ha flere ut i trafikken. Elbilene må bli synlige. Da er rett til å kjøre i kollektivfeltet et viktig virkemiddel, sier Holm.
Salgsansvarlig for elbilprodusenten Reva, Jørn Gjessing, holder til i Asker. Han vil ha snarere flere enn færre tiltak for å få flere til å parkere bensin og dieselbiler.
– Man kan ikke stenge kranene og tro at alle kjører elbil fordi de er idealister. Vi trenger incentiver for å få flere til å velge miljøvennlig, sier Gjessing.
– Hvis man dropper tiltaket nå, dreper man satsingen på nullutslipp. Det tror jeg ingen politikere tør gjøre, legger han til.
Rune Haaland er generalsekretær i Norstart Norsk Elbilforening.
Han synes det er underlig å sette elbilene opp mot kollektivtransporten, men tviler, som Gjessing, sterkt på om politikerne følger rapportens anbefalinger.
Miljøvennlig
–Det er en nasjonal målsetting å få flere over på miljøvennlig transport. Jeg tror elbilistene kan ta det med ro. Det er lenge til det kan bli aktuelt å terminere tiltaket, sier Haaland.
Les også
Siste fra seksjon
-
To drap står uoppklart: «Det er folk som vet, men ikke forteller»
Politiet sliter med å få tillit og innpass i utenlandske miljøer.
27 mai 2012 12:26
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana
En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.
Drukningsulykke i Oslo: Fireåring fløyet til Rikshospitalet
Luftambulansen har fløyet en fire år gammel gutt fra Hvervenbukta i Oslo til Rikshospitalet. Gutten skal ha ligget to minutter under vann.

