Utskrift er sponset av InkClub InkClub

13 etiopere streiker i domkirke

13 etiopiere har i natt sittet i sultestreik i Oslo domkirke i protest mot norsk asylpolitikk. Samtlige ønsker kirkeasyl, men skjebnen er foreløpig uviss.

Alle har fått avslag på søknad om opphold i Norge og skal være kastet ut av asylmottakene de har vært på, melder NRK. Etiopierne skal ikke ha noe annet sted å bo, og de har dessuten ikke har penger til mat, ifølge en talsperson for etioperne. De 13 frykter for sine liv hvis de blir sendt tilbake til Etiopia.

Domprost Olav Dag Hauge fortalte tidligere i dag til Aftenpostens nettutgave at kirkens ledelse i løpet av formiddagen skulle avgjøre hva som vil skje med de 13 etioperne.

Men noen endelig avgjørelse var ennå ikke tatt ved 12.30-tiden tirsdag.

- Vi holder kirken åpen for alle. Vi nekter ingen å komme inn, og vi nekter ingen å komme ut. Foreløpig så sitter etioperne der, og det er ingenting vi kan, eller ønsker, å gjøre noe med, sier Hauge til Aftenpostens nettutgave.

Den endelige beslutningen vedrørende om kirkeasylantene får bli, vil uansett ikke bli tatt før kirken stenger klokken 22 i kveld. Ellers vil kirken drives på vanlig måte.

- Den tid, den sorg. Den avgjørelsen får vi ta når den tid kommer. Kirken stenger ordinært klokken 18, men det vil arrangeres korøvelser og lignende her, så det vil være folk her et godt stykke utover kvelden.

- Bør samarbeide

John-Ragnar Aarset, politisk rådgiver i Kommunaldepartementet, mener at saken er enkel.- Samtlige har fått avslag på søknaden om å få bli, og nå plikter de å samarbeide om retur til Etiopia. Å samarbeide er dessuten det lureste de kan gjøre nå, sier Aarset til Aftenpostens nettutgave.Han understreker at etioperne vil bli tatt vare på dersom de av en eller annen grunn flytter ut av Oslo Domkirke.- De vil selvsagt få bo i mottak inntil retur skjer, sier Aarset.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

<b>Uviss skjebne.</b> Domprost Olav Dag Hauge, her sammen med to andre kirkeansatte, kan ennå ikke si om etioperne får bli i Oslo domkirke (bak). FOTO: OLAV HASSELKNIPPE

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger