Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Lave plattformer og "svaberg" skal gjøre det lettere for folk å komme i nærkontakt med Akerselva.

    FOTO: SLA Landskapsarkitekter

Akerselva i sikksakk

Akerselva skal møte fjorden i sikksakkform, med nedsenkede bredder og kunstige "svaberg". Men Byantikvaren advarer mot å endre elveløpet.

Et storslått elve- og parklandskap med et moderne uttrykk. Slik beskrives forslaget til åpning av Akerselvas nederste del, som ble lagt ut på høring i går. De danske arkitektkontorene SLA og Gehl står bak forslaget, som møter begeistring hos byplansjef Ellen de Vibe. - At en plan for et av fellesarealene nå blir lagt frem, er en milepæl. Dette blir et flott byrom. Folk vil kunne nyte Akerselvas utløp på en helt annen måte, sier de Vibe, som mener at forslaget gir assosiasjoner til Nyhavn i København.- Jeg ser for meg kafeer på østsiden av elva. De lave plattformene gjør at det blir mulig å komme helt ned til vannet.Men ikke alle er like begeistret for ideen om å gi Oslos viktigste elv et helt nytt utseende.- Dette er et symboltungt sted og et av få steder i Bjørvika hvor kulturminner fra havnehistorien er bevart, sier assisterende byantikvar Morten Stige. Han betegner forslaget som et skrivebordsprodukt som vil ødelegge den gamle kaifronten langs Nylands verksted og selve formen på elven.- Hele området vil være preget av nye ting. Vi har mulighet til å fremheve Bjørvikas historie, ikke bare bygge et minnesmerke over det nyrike Oslo, sier Stige.Ifølge arkitektene er de gamle kaifrontene så dårlige at de vil rase ut. De foreslår derfor å rekonstruere deler av muren, slik at den blir "lesbar". Slett ikke godt nok, mener antikvaren.- Et positivt forsøk. Men vi vil også bevare selve elvens rolige avslutning og det maritime miljø som vil forsvinne, sier Stige. Han tviler på om murene er så dårlige, og påpeker at de har tross alt har stått der siden 1870-årene.Hvis byanitkvaren ikke når frem i høringsrunden, overveier de å fremme et eget forslag.- Det må fortsatt være mulig å lage ordninger slik at folk kan komme seg ned til vannet.Høringsfrist for forslaget er 3. mai.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Forslagetomfatter Akerselva fra sporområdene på Oslo S og ut til fjordenPlanen er å åpne elveløpet helt inn til sporeneAllmenningener den første av syv byrom i Bjørvika De danske arkitektfirmaene SLA og Jan Gehl vant konkurransen om byrommene

Relaterte bilder

Slik ser Akerselvas utløp ut i dag. Byantikvaren mener det er viktig å beholde både de gamle kaifrontene fra Akers mek. og selve formen på elva. FOTO: OLAV OLSEN

FOTO: Olsen Olav

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger