Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Apotek nær Plata skrur opp prisen på sprøytesett

Apoteket ved de narkomanes samlingssted på Plata i Oslo, tar nesten ti ganger innkjøpspris for et sprøytesett. "Uetisk", mener leder av Sprøyte-bussen.

- Det er ikke etisk forsvarlig å ta så mye som ti kroner for et sprøytesett, sier Bjarne Norheim, leder av Sprøytebussen, som årlig deler ut over to millioner sprøyter til de narkomane.- Det er mange nok sprøyter i omløp, men vi har ikke åpent på dagtid, så vi klarer ikke dekke alle behov. Der kommer apotekene inn. De selger ganske mye på dagtid, sier han.Vitusapoteket på Jernbanetorget i Oslo, som er det nærmeste for de narkomane på Plata, tar ti kroner for et sprøytesett. Det er over dobbelt så høy pris som andre apotek, viser en prisundersøkelse Aftenposten har gjort. Og det er nesten ti ganger innkjøpspris.Apotek 1 i Sandvika tar fem kroner for sprøytesettet. Det gjør også Colosseum Apotek, mens Apotek 1 på Ullevaal Stadion tar fire kroner. Ellers i landet ligger prisen på rundt fem kroner. Flere apotek sier de ikke ønsker høyere priser, siden det kan medføre at narkomane deler sprøytene med hverandre.- Jeg tror ikke 5 eller 10 kroner kroner settet spiller noen stor rolle for om narkomane velger bort rene sprøyter, sier smittevernlege Øyvind Nilsen i Nasjonalt folkehelseinstitutt. - Men moralsk sett kan det ikke være riktig å operere med priser 10 ganger innkjøpspris.

- Merkelig

Anne Line Bretteville-Jensen, forsker på Statens institutt for rusmiddelforskning (SIRUS), sier det ikke går store mengder sprøyter over disk i apotekene.- Det overrasker meg om mange benytter apoteket. Men prisen på ti kroner høres merkelig ut, sier hun. - Apoteket ligger jo nær sprøytebussen, der sprøyter deles ut gratis, så dette er vel en måte å få de narkomane til å oppsøke bussen - og en kompensasjon siden Apoteket på Jernbanetorget er døgnåpent.Apoteker Helge Collins, sjef på Vitusapoteket på Jernbanetorget, forklarer prisspriket slik:- Dette har ingenting med økonomi å gjøre. Vi omsetter for flere titalls millioner i året, så salget av sprøyter betyr ikke mye i den store sammenhengen. Grunnen er rett og slett beliggenheten. Apoteket er nær Plata, og for å begrense kundestrømmen, som er stor som den er, har vi satt prisen til ti kroner. Hvis ikke får vi ikke gjort annet enn å betjene disse kundene.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus

En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger