-
FOTO: Steinholt Ingar Haug
Falt mellom tog og perrong
–Jeg skulle bare trykke på knappen, og så ikke hvor jeg gikk hen, sier Magnus (5).
AV: pål v. hagesæthermaria elle ingar haug steinholt (foto)
Han var på vei hjem fra barnebursdag og skulle ta T-banen fra Karlsrud stasjon da uhellet som kunne blitt en alvorlig ulykke, inntraff. Fem år gamle Magnus Sivertsen falt ned i glipen mellom tog og perrong.
– Mamma ropte på meg, men jeg hørte det ikke. Og så falt jeg, forteller han.
Heldigvis klarte mamma Heidi Sivertsen å løfte sønnen opp fra skinnegangen. T-baneføreren så også fallet og kom bort og snakket med mor og sønn. Magnus slapp fra ulykken med en kul i hodet og et par skrubbsår.
– Et øyeblikk trodde jeg at jeg var i ferd med å miste barnet mitt. Det er det verste jeg har opplevd. Jeg trodde ikke det var mulig at en femåring kunne falle ned der, sier moren.
Etterlyser advarsel
Nå advarer foreldrene andre som ferdes på T-banen.
– Det er ingen advarsel på stasjonen om den store avstanden mellom tog og perrong, ikke engang et skilt. Dette er farlig for eldre og svaksynte også, sier pappa Johan Eliassen.
Uhellet var det andre av denne typen på Karlsrud stasjon. 19. september 2006 falt en to måneder gammel baby ned på skinnene da barnevognen klappet sammen. Babyen kom uskadet fra hendelsen.
I Knausen barnehage, som ligger nær Karlsrud T-banestasjon, bruker de heller Lambertseter stasjon i samme område.
– Vi unngår Karlsrud på grunn av glipen, sier styrer Mette Waaland.
Ikke den verste
Men Karlsrud er ikke stasjonen der problemet er størst, ifølge informasjonssjef Bjørn Rydmark i Oslo T-Banedrift. På Nationaltheatret stasjon har det nemlig vært 22 uhell av denne typen siden 2001, og på Majorstuen stasjon har det vært seks. Det har også vært enkelttilfeller på Carl Berner, Furuset og Veitvet.
– Problemene oppstår når stasjonene ligger i kurver. Siden problemet er størst på Nationaltheatret, vil vi i år bygge om denne stasjonen, sier Rydmark. Han legger til at det heldigvis kun har vært to-tre slike hendelser med personskader de siste årene. For to uker siden døde en mann etter en ulykke på Ryen T-banestasjon, men denne personen falt ned mellom to togvogner, ikke mellom tog og perrong.
– Men jeg oppfordrer alle foreldre og barnehageansatte til å være ekstra oppmerksomme når de skal ut og reise med T-banen. Det er en fare forbundet med det, og vi har laget en egen brosjyre til barnehagene, sier Rydmark. Han opplyser også at de har vært i kontakt med foreldrene til Magnus.
– Men jeg er ikke fornøyd før de gjør noe med Karlsrud stasjon også, sier pappa Johan Eliassen.
Les også
Siste fra seksjon
-
To drap står uoppklart: «Det er folk som vet, men ikke forteller»
Politiet sliter med å få tillit og innpass i utenlandske miljøer.
27 mai 2012 12:26
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus
En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.

