-
Universitetet i Oslo har ved to anledninger lagt ut personopplysninger om studenter og ansatte på Internett.FOTO: Morten Holm
La personnumre ut på Internett
Ved to anledninger har Universitetet i Oslo (UiO) publisert fødselsnumre til studenter og ansatte på nettet. Nå ber Datatilsynet UiO om å skjerpe rutinene.
AV: marie norum lerbak
Publisert:
Oppdatert:
- Det er alvorlig å gjøre disse feilene. Når man behandler opplysninger om så mange personer, må man legge kravet til sikkerhet deretter, sier Sverre Engelschiøn, seniorrådgiver i Datatilsynet. I mars i fjor ble universitetsdirektøren varslet av Datatilsynet om at personopplysninger om ca. 5000 tilsatte ved universitetet lå tilgjengelig på nettet. Da hadde opplysningene i prinsippet ligget åpent nesten ett år. Den gang varslet IT-direktøren en full gjennomgang av universitetets rutiner. I april i år skjedde det igjen. Ifølge studentavisen Universitas lå da personnummer, navn og e-postadresse til 3400 studenter og ansatte ved Universitetet i Oslo fritt tilgjengelig på Internett i to måneder.
Alvorlig rutinesvikt.
Etter denne hendelsen bestemte Datatilsynet seg for å gjennomføre et tilsyn med universitetet. - Dette er en rutinesvikt som ikke skal skje, men det har skjedd to ganger ved UiO. Det er bakgrunnen for at vi ser på dette som ekstra alvorlig. Når man gjør en feil, har vi en forventning om at det tas grep og gjøres tiltak for at det ikke skal skje igjen. Det er åpenbart at interne rutiner og kontroll har vært for dårlig, mener Engelschiøn.- Dette er et tillitsbrudd. Når du går på universitetet, forventer du ikke at dine personlige opplysninger legges ut på nettet, mener han. Nå har Datatilsynet varslet flere pålegg, blant annet ber de UiO gjennomgå en egen internkontroll. - Vi regner med at dette ikke vil skje igjen, sier Engelschiøn.Beklager.
Knut Borge, fungerende IT-direktør ved UiO, sier at de selvsagt synes saken er beklagelig. - Sånt skal ikke forekomme, og vi tar dette alvorlig. Vi har skjerpet inn rutinene for behandling av personopplysninger og jobber mye med dette, sier han. Borge forteller at det var en blanding av kommunikasjons- og menneskesvikt som førte til at personlige opplysninger ble publisert. Han påpeker at de to episodene var helt ulike. - Tidligere i år skulle ikke-sensitivt, offentlig materiale legges ut på nettet. Svikten skjedde da personen som gjorde dette ikke var klar over deler av dette materialet - på grunn av en feil - inneholdt personopplysninger. Hendelsen har igjen medført ytterligere innskjerping av våre rutiner og dokumentasjon for behandling av personopplysninger, sier han.ID-tyver.
Datatilsynet skriver på sine hjemmesider at personopplysninger kan brukes som "råvarer" for kriminelle. Kunnskap om andre personers bevegelsesmønster, vaner og økonomiske forhold, supplert med tilgang til personlige dokumenter kan brukes av såkalte ID-tyver.Les også
Siste fra seksjon
-
To drap står uoppklart: «Det er folk som vet, men ikke forteller»
Politiet sliter med å få tillit og innpass i utenlandske miljøer.
27 mai 2012 12:26
Vær på vakt hvis:Du mottar regninger for produkter du ikke selv har bestilt. Uventede disposisjoner fremgår på din kredittkortregning. Du mottar bekreftelse på kreditt eller kredittramme uten å ha spurt om dette. Du mottar varsel om at adresseendring er mottatt. Du mottar telefon eller brev om kjøp du ikke har gjennomført. Dersom du mottar gjenpartsbrev etter kredittsjekk uten selv å ha initiert aktiviteter som gjør dette nødvendig.Følg godt med: Kontroller nøye dersom du får adressert post du ikke forstår grunnlaget for, for eksempel en faktura, et avtaleforslag, etc. Før jevnlig kontroll med at det ikke er unormale eller ukjente transaksjoner på dine konti. Kilde: Datatilsynet
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Drukningsulykke i Oslo: Fireåring fløyet til Rikshospitalet
Luftambulansen har fløyet en fire år gammel gutt fra Hvervenbukta i Oslo til Rikshospitalet. Gutten skal ha ligget to minutter under vann.
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

