-
Mannspanel-deltager Sandro Parmeggiani hadde overhodet ikke i hodet at han skulle bli pappa før han hadde fylt 33. Her er han sammen med yngstedatteren Alessandra (2 1/2).FOTO: SVEIN ERIK FURULUND
Mennene slår tilbake
- Hverken kvinner eller menn skal pushe på å få barn. Man skal lage barn når man er klar for det, sier mannspanelmedlem Sandro Parmeggiani.
AV:
kristin
kornberg
Publisert:
Oppdatert:
Nybakte mødre blir stadig eldre i Oslo. At flere kvinner tar høyere utdannelse, er en hovedforklaring, men i gårsdagens Aften fikk også mannfolkene passet påskrevet. "Det er mennene som holder igjen", påpekte flere jenter. "Menns holdninger betyr mer for når parene setter i gang enn man har vært klar over", mente en forsker. "Menn må bli mer bevisst på at også de har et ansvar for familieforøkelsen", fastslo en sosiolog. Leserne på Aftenposten.no har diskutert sakene ivrig. En av leserne skriver:Tror at de mest ansvarlige mennene vegrer seg i det lengste med å få barn, i og med at skilsmissestatistikkene og samlivsstatistikkene viser at svært mange familier blir splittet en eller annen gang. Delta i debatten! Aften har spurt fire medlemmer av mannspanelet om menns rolle i familieplanleggingen. Panelet er nedsatt av likestillingsminister Karita Bekkemellem og skal gi innspill til verdens første stortingsmelding om menn, mannsroller og likestilling.
- Gi menn mer permisjon
Sandro Parmeggiani (44), generalsekretær PlanNorge, far til tre
FOTO: Furulund Svein Erik
- Naturen går sin gang
Levi Henriksen (43),forfatter,
far til to
FOTO: SARA JOHANNESSEN/SCANPIX
- Ikke to om å få barn
Runar Døving (44), førsteamanuensis ved Oslo markedshøyskole, far til tre
FOTO: SVEIN ERIK FURULUND
- Holder ikke igjen
Farid Bouras (39), leder i Ungdom mot vold, ingen barn
FOTO: INGAR STORFJELL
Les også
Siste fra seksjon
-
To drap står uoppklart: «Det er folk som vet, men ikke forteller»
Politiet sliter med å få tillit og innpass i utenlandske miljøer.
27 mai 2012 12:26
Nybakte mødre blir stadig eldre i Oslo. Ved 78 prosent av fødslene i 1976 var mor under 30 år, mot bare 38 prosent i 2006. Fagfolkene er bekymret over trenden som betyr at det over tid fødes for få barn. Dessuten får eldre kvinner problemer med å få barn i det hele tatt.
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Drukningsulykke i Oslo: Fireåring fløyet til Rikshospitalet
Luftambulansen har fløyet en fire år gammel gutt fra Hvervenbukta i Oslo til Rikshospitalet. Gutten skal ha ligget to minutter under vann.
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.


Kommentarer