Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Også Fr.p. vil stanse operanaboene

Byråd Peter N. Myhre (fr.p.) ønsker ikke å sperre operaen inne. Med Fr.p. på banen, ønsker dermed et klart flertall i bystyret å endre sine egne planer rundt operaen.

Før helgen ba både Ap. og SV skriftlig om å se på de planlagte bygningene på landsiden av operaen en gang til. Nå slutter også Fr.p. seg til kravet.

Bygge mer i høyden.

- Det vil være et historisk feilgrep å bygge operaen inne slik vi har gjort med Konserthuset og Norges Bank. Det må være mulig å fjerne en del av bebyggelsen rundt, sier byråd og leder i Oslo Fr.p., Peter N. Myhre. Dermed har et solid flertall i bystyret markert at de allerede er misfornøyd med Bjørvikaplanen de selv vedtok for under to år siden. Men det gjør ikke jobben med å finne en ny løsning stort enklere.Myhre og Fr.p. mener nemlig kvadratmetrene som blir fjernet rundt operaen, i stedet kan bygges et annet sted i Bjørvika. - Bystyret har åpnet for større høyder akkurat her. Slik trenger vi ikke svekke økonomien i utbyggingen, sier Myhre.Både SV og Venstre har derimot allerede signalisert at de synes både utnyttelse og høyder i Bjørvika er i overkant og blir neppe med på enda høyere skyline.

Tas opp i byrådet.

Byråd Grete Horntvedt (h) sier uansett at signalene fra bystyret er så klare at byrådet må se på saken.- Dette er nytt, og jeg kan ikke være konkret her og nå. Vi må først diskutere i byrådet og se hvilke veier vi kan gå, sier Horntvedt, som gjentar at hun mer enn gjerne bidrar til å åpne mer opp rundt operaen.- Men jeg er enig med Myhre i at økte høyder andre steder vil være en løsning. Kanskje er det også mulig å kombinere dette med et frikjøp fra Olav Thon eller andre.

Misliker omkamp.

Styreleder i HAV eiendom, som eier de aktuelle tomtene, Per Hodneland, er svært lite glad for utsiktene til politisk omkamp.- En omkamp fordi operaen ønsker mer plass, blir for enkelt. Da burde operaens eiere, staten, bidratt ved å kjøpe en større tomt, sier Hodneland. - Hvis det stadig vekk åpnes for omkamper, blir det et kappløp om å få bygge først. Det er det slett ikke sikkert at byen er tjent med, sier han.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus

En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger