-
Anne Kristine (2) fryder seg over "dissa" i barnehagen i Trondheim. Mamma Kristin Stolsmo og pappa Thomas Lie fikk førsteønsket oppfylt ved opptaket i fjor.FOTO: AGNETHE WEISSER
Oslo dårligst på barnehage
Anne Kristine (2) elsker barnehagen sin i Trondheim. 6 av 10 trøndere er fornøyd med barnehagene. Misnøyen er størst i Oslo.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
- Når Anne Kristine (2) våkner om morgenen står hun i sengen og hopper. Hun gleder seg sånn til å gå i barnehagen, sier Kristin Stolsmo, en av mange fornøyde foreldre med barn i barnehage i Trondheim.
Full dekning
Trønderne er mest tilfreds med barnehagetilbudet og utviklingen i sektoren de siste fem årene. Det viser Storbyundersøkelsen som Sentio Research har laget for Aftenposten i Oslo, Bergen, Trondheim og Stavanger. I Trondheim er det full barnehagedekning. Ordfører i Trondheim, Rita Ottervik (Ap), trekker frem to faktorer for å forklare suksessen:- Vi satte oss tydelige politiske mål om full dekning, med klare tidsfrister. Og vi har et tverretatlig samarbeid der alle blir ansvarliggjort på frister - enten de driver med plan og bygning, kjøper inn utstyr, setter opp bygningene eller steller med opptaket av barna, sier hun.Kritiske i Oslo
. Bare 36,5 prosent av barnehageforeldrene i Oslo er fornøyd med tilbudet i byen. Enda færre - 27,5 prosent - er fornøyd med utviklingen av tilbudet de siste fem årene. Det er klart dårligst av storbyene, fulgt av Bergen med henholdsvis 51,9 og 38,9 prosent andel fornøyde foreldre. Forsker Lars Gulbrandsen ved Norsk institutt for forskning om oppvekst, velferd og aldring (NOVA), er ikke overrasket over forskjellene i barnehage-Norge. - Full dekning i Trondheim er selvsagt essensielt. I tillegg skiller Trondheim seg ut med å ha flest med kompetanse til å passe på barna, sier Gulbrandsen. I Trondheim har nemlig nær halvparten av de ansatte pedagogisk utdanning, mot bare en tredjedel i Oslo. Det viser tall fra Statistisk sentralbyrå. Hovedstaden er også langt unna målet om full barnehagedekning. Først i 2011 vil det være plasser til alle barn i Oslo, med dagens utbyggingstakt.Befolkningspress.
Aldri er det blitt født så mange barn i Oslo som nå. Byen vokser totalt med 12 000 i året. Særlig tilflyttingen av småbarnsforeldre gjør at hovedstaden ikke får full barnehagedekning, mener NOVA-forskeren. Han tror ikke det er en politisk grunn til forskjellene mellom fornøyde, rød-grønne Trondheim og misfornøyde, mørkeblå Oslo og Bergen.- Det er mer de tunge prosessene, som stor innflytting. Det krever mer ressurser, sier han. Utdanningsforbundets leder, Helga Hjetland forstår at osloforeldre er misfornøyde:- Det er her køene er lengst, og barnehagene som bygges er noen svære kolosser, sier hun.Anne Kristines foreldre søkte om opptak i mars i fjor. Møllebakken barnehage stod øverst på ønskelisteten fordi den er liten, (13 barn) og fordi den ligger rett ved høyblokken der de bor. Også ved årets opptak i Trondheim har alle som søkte innen fristen fått plass.Les også
Siste fra seksjon
-
To drap står uoppklart: «Det er folk som vet, men ikke forteller»
Politiet sliter med å få tillit og innpass i utenlandske miljøer.
27 mai 2012 12:26
Gjennomførtav Sentio Research i uke 26 på oppdrag for Aftenposten, Bergens Tidende, Stavanger Aftenblad og Adresseavisen.1200 personer over 15 år fra Oslo, Bergen, Trondheim og Stavanger deltok.
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus
En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.


Kommentarer