Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Storoffensiv mot kriminelle asylsøkere

Asylsøkere som livnærer seg på kriminalitet i Oslo, skal dømmes kjapt og kastes ut av landet. Sentrum politistasjon har iverksatt en offensiv. De 12 på listen nederst på denne siden er dømt for flere hundre lovbrudd de siste årene.

Hver uke i hele fjor ble en 33 år gammel nordafrikaner tatt av politiet for vinningsforbrytelser. Etter et halvt år i varetekt, flyttet han to måneder til hjemlandet, før han returnerte til Oslo i høst. Umiddelbart etter returen til Norge, begikk han nye vinningsforbrytelser. 33-åringen er den personen politiet arbeider hardest for å få ut av landet.De siste månedene har Sentrum politistasjon utarbeidet en "12 på topp-liste" over kriminelle gjengangere som har søkt om opphold eller asyl i Norge. De 12 mennene på listen står bak flere hundre lovbrudd de siste årene, for det meste vinningsforbrytelser, narkotikaforbrytelser og ran. Nå arbeider politiet målrettet for å få etterforsket lovbruddene som de 12 står bak og få sakene til retten så fort som mulig. Når rettskraftig dom foreligger, samarbeider politiet med Utlendingsdirektoratet, utlendingsseksjonen ved Oslo politidistrikt og politiets utlendingsenhet for å få dem utvist.- Vi vil ha ut dem som livnærer seg på forbrytelser. Disse 12 produserer en mengde kriminalitet. Vi regner med at de tas for mellom én og ti prosent av den kriminaliteten de begår - flere av dem begår en kriminell handling hver eneste dag. Vi kan ikke la dem fortsette slik, sier Stein Hustad, sjef ved Sentrum politistasjon.På listen står det både såkalt identitetsløse og folk som venter på utkastelse. De fleste av dem har søkt asyl, fått avslag og har en klagesak gående. - Dette styrker ikke akkurat klagesaken, sier Hustad.Prosjektet kom i gang fordi politiet undret seg over at de kriminelle gjengangerne fortsatt befant seg i landet. Sentrum politistasjon tok kontakt med kommunens utlendingsseksjon og UDI for å diskutere om noe kunne gjøres. I sommer begynte arbeidet, og det har allerede gitt resultater. To personer fra listen er kastet ut, og to nye er kommet til. En av dem som ble kastet ut, oppholdt seg ulovlig i Norge og hadde livnært seg av kriminalitet siden slutten av 1980-tallet.

Store mørketall

- Vi kunne tatt mange flere enn de 12 som står på listen. Vi valgte et lite utvalg for ikke å gape over for mye i begynnelsen. Hvor mange det dreier seg om, aner jeg ikke, men jeg er sikker på at listen kunne vært tidoblet, sier Hustad.

Stigmatiserende

Han mener at det er viktig å reagere overfor denne gruppen.- De ødelegger for andre innvandrere, fordi de sørger for at de blir stigmatisert.Det ligger også en solid dose selvkritikk i prosjektet.- Vi fant ut at vi måtte begynne med oss selv. Politiet har tidligere ikke hatt rett fokus på denne problemstillingen. I disse sakene har vi nå fortløpende kontakt med våre samarbeidspartnere, og stiller dem spørsmål om hva vi kan gjøre bedre. Det har vi ikke gjort tidligere, og da har vi heller ikke kunnet forvente at sakene går så raskt som vi ønsker, sier Hustad.Arbeidet har gitt så gode resultater, at samarbeidsmodellen allerede er planlagt utviklet for andre saksfelt, blant annet i forhold til næringsetaten og arbeidet der med skjenkebevillinger.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger