-
Daglig leder John Endresen ved restaurant Mona Lisa jager tiggere stadig vekk, men de kommer bare tilbake.FOTO: CARL MARTIN NORDBY
Tiggere plager spisegjestene
Tiggerne sitter ikke stille på fortauene lenger - nå rykker de inn på sentrumsrestaurantene. Politiet vurderer om de bør være rausere med bøtene.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
- Folk kommer hit for å ha en koselig middag, men tiggerne ødelegger stemningen, sier daglig leder John Endresen ved restaurant Mona Lisa i Grensen. Selv om tiggerne forlater området når han ber om det, kommer de stadig tilbake - dag som kveld. 3brødre, som ligger et steinkast unna, er også opprørt over den nye tiggertrenden.
Egne tiggervakter
- Jeg har jobbet på Karl Johan i tolv år, og det har aldri vært så ille som nå, sier en av lederne på restauranten. På Aker Brygge har blant andre D.S. Louise ansatt såkalte trivselsvakter som skal sørge for at tiggerne ikke sjenerer gjestene.- Etter at politiet sluttet å patruljere her, har vi vært avhengig av egne vakter. Vi opplever at tiggerne både går inn på uteserveringen og inn i restauranten, sier administrerende direktør Stig Neverdal i Akerrestauranter. Flere butikker i sentrumsområdet har tatt i bruk samme metode. - Vi ser at byen er en stor arena for tiggere. Dersom vi ikke hadde hatt vektere, ville tiggerne vært et større problem for våre medlemmer, sier fagsjef Janne Holtet Westbye i Oslo Handelsstands forening.Noen ut, andre inn
Kirkens bymisjon har studert det østeuropeiske tiggermiljøet i Oslo, og har funnet ut at tiggerne tar i bruk metoder de har brukt i andre land. I starten er de dessuten mer aktive enn norske tiggere. Bymisjonen har ikke fakta som tilsier at det har kommet flere tiggere det siste året. Men siden de flytter seg rundt hele tiden, kan man få en følelse av det.- Tiggerne, som stort sett er fra Romania, samarbeider seg imellom. Når noen kommer til landet, er det andre som drar ut igjen, sier informasjonssjef Per Frogner. Siden loven ikke forbyr tigging, kan ikke tiggerne straffes, så sant de ikke opptrer aggressivt eller er til sjenanse for andre.Vurderer bøter
Stasjonssjef Bjørn Hansen ved Sentrum politikammer mener det bør diskuteres hvorvidt tiggerne skal bøtelegges eller ikke. - Det er lov å tigge på offentlig sted. Men når tiggerne beveger seg mellom bordene på restaurantene, har restauranteierne lov til å vise dem ut, sier Hansen. Han forteller at det er mange som plages av tigging, og at det tidvis er en gjenganger i klagene deres, både fra privatpersoner og næringslivet. - Jeg skjønner problemet, men vi har ikke kapasitet til å følge opp alle slike klager, sier stasjonssjefen.
Bør tigging forbys? Si din mening i kommentarfeltet under!
SMS: Skriv AFTEN, mellomrom, din mening og send til 1985. Pris pr. melding kr. 1.
Du kan også sende en epost.
Les også
Siste fra seksjon
-
To drap står uoppklart: «Det er folk som vet, men ikke forteller»
Politiet sliter med å få tillit og innpass i utenlandske miljøer.
27 mai 2012 12:26
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus
En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.


Kommentarer