Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • FOTO: Svein Eide

Tunnelsyn i sikte

Tunnelfobi? Da har du alvorlig hastverk med å få den kurert. Den nye veien gjennom Oslo går under bakken.

20 meter under havoverflaten snakkes det om premièrenerver.

Om et år går de løs på denne

Men selv om et maleri av operaen pryder noen av de 21.000 kvadratmeter med fliser som kler veggene, er det ikke nerver for ny forestilling det handler om her.

Bjørvikatunnelen ligger om lag 20 meter under operaen. Det må markeres.

FOTO: Øhman Rolf

Snarere nødvendig sikkerhetsgodkjenning og elektroinstallasjoner. Slike ting.

Rekker man ferdigstillelse til åpningsdato 26. april?

– Det er utfordrende å få systemene i Bjørvikatunnelen til å snakke sammen med Festningstunnelen, Ekebergtunnelen og Svartdalstunnelen, sier mannen med ansvaret for det hele, prosjektleder Svein Røed i Statens vegvesen.

Seks km under jorden

Snart fire år er gått siden det første enorme tunnelelementet ble slept i land i Bjørvika. Nå gjenstår bare siste finish før første del av det ekstremt kompliserte 5,5 milliarders prosjektet står ferdig.

Fotobokssensorene er frest ned i asfalten. Skiltene som viser P1-frekvensen er montert. Asfalten skinner blank og ny. Rømningssonene er malt grønne.

Det er første gang i historien at det settes trafikk på en senketunnel i Norge Prosjektleder Svein Røed

Testing på nattetid, justeringer og reparasjoner på nattetid. Slik går døgnene før trafikken «settes på» som det heter i det østgående løpet i Bjørvikatunnelen om knapt to uker.

Fire tunneler er blitt til et sammenhengende system, og det vil bli mulig å kjøre seks kilometer under bakken fra Framnes til Ryen. Kun avbrutt av en 150 meter lang «dagstrekning» i skjøten mellom Ekebergtunnelen og Bjørvikatunnelen.

– Dette er en stor og viktig milepel. Det er første gang i historien at det settes trafikk på en senketunnel i Norge, sier Røed.

– At fremdriftsplanen er holdt til punkt og prikke setter en ekstra spiss på dagen for oss som har jobbet i prosjektet i mange år, legger han til.

Kort mellom rømningsveiene

Hvor trygg er så den nye fjordkryssende tunnelen? Veldig tett og veldig trygg, beroliger Røed. Du er aldri mer enn 62,5 meter unna en rømningsvei og nødtelefon.

Takviftene i stuen din blir småtteri mot de gigantiske viftene som blåser forurenset luft ut av tunnelsystemet under Oslo. Prosjektleder Svein Røed i Statens vegvesen spiller rollen som fyrstikkeske.

FOTO: Øhman Rolf

Det er rikelig med havarilommer og overvåkingskameraer. Dersom en hendelse oppstår i trafikkbildet, det være seg en kollisjon eller en motorstopp, fryser videokameraene situasjonen umiddelbart slik at de nødvendige tiltak raskt kan settes inn.

– Tunnelen er utstyrt med det mest moderne av sikkerhetsutstyr som kan oppdrives i verden i dag, sier Røed.

Det er til og med etablert en egen veitrafikksentral som bare overvåker Oslos nye tunnelsystem.

Gjort før

Selv om Oslo og Norge får sin senketunneldebut, er det langt fra noen verdenssensasjon. Det er bygget tilsvarende forbindelser i Europa helt siden før krigen. Den eldste i Norden ble anlagt ved Göteborg i 1964. Den hittil siste senketunnelen ble bygget som et ledd av Øresundforbindelsen.

Her, fra senketunnelen og inn i Ekebergtunnelen, kan du kjøre om to uker. En 150 meter lang strekning i skjøten mellom de to tunnelene har åpent tak. Ellers er det seks kilometer med tunnel mellom Framnes og Ryen eller Loenga.

FOTO: Øhman Rolf

Det spesielle med Bjørvikatunnelen er de vanskelige grunnforholdene og det faktum at den ligger midt i en by. Eller rettere sagt – under en by.

Ingen markering

Den snorklippende festivitasen spares imidlertid til i høst.

Først da åpner hele Bjørvikatunnelen, med trafikk i begge retninger og nye av-/påkjørsler. Inntil da går vestgående trafikk på E18 mot Bærum som i dag.

Les også

Siste fra seksjon

26. april åpner østgående løp i Bjørvikatunnelen. Det vil si at gjennomgangstrafikken inn mot Oslo som skal videre opp i Ekebergtunnelen og E6 nordover går i tunnelen. Bilister som skal til Bispelokket/rv. 4 og til Mosseveien bruker fortsatt det midlertidige kjøremønsteret til hele tunnelsystemet står ferdig i høst. Følg skilting i Festningstunnelen. Vestgående trafikk (mot Bærum) vil gå som i dag til tunnelsystemet åpnes i begge retninger i høst.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus

En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger