Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Setter ut flere reklametårn

Bystyret har vedtatt å fjerne de 40 omstridte reklametårnene. Isteden vil nå JCDecaux sette opp 20 nye tårn over hele byen. Med full rett.

De fire meter høye, lysende reklametårnene er i ferd med å bli en solid politisk hodepine. Etter knallhardt press fra opposisjonen, sørget byrådet før sommeren for å ta i bruk plan- og bygningsloven for å bli kvitt de omstridte installasjonene. Reklamegiganten JCDecaux ble varslet om at de ville bli pålagt å fjerne dem. Ikke uventet bestrider firmaet pålegget - og det ligger an til en langvarig saksbehandling og eventuelt fortsettelse i rettssystemet.

Bruker rettighet

Noe som kan skje langt raskere, er at JCDecaux setter opp de 20 siste tårnene de faktisk har fått tillatelse til. I et brev til Plan- og bygningsetaten varsler selskapet at de nå begynner arbeidet med å utplassere dem.- Vi har fått tillatelse til å bygge 60 tårn, men valgte å stanse ved 40 for ikke å provosere unødig. Da var forutsetningen at vi skulle forhandle oss frem til en løsning, sier adm.dir. Øivind Markussen i JCDecaux Norge.- I løpet av juli begynner tillatelsene å gå ut. Vi kan ikke gi fra oss retten til å utplassere dem uten at vi har klart å få byrådet i tale eller er i nærheten av noen enighet, sier han.Selskapet har fått beskjed om at Plan- og bygningsetaten ikke kan forlenge tillatelsene. Heller ikke byrådet er villig til å forlenge tillatelsene til saken er endelig avgjort.- Da ser vi ingen annen mulighet enn å bygge tårnene som vi har rett til, sier Markussen. Les hele saken i Aften mandag 9.juli.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

ReklamefirmaetJCDecaux har avtale med Hafslund Energi om å drive selskapets 225 nedstigningstårnTil gjengjeld kan firmaet selge reklame i fire meter høye reklametårn, som ble valgt etter en designkonkurranse som byrådet sto bak 40 tårn er satt opp på kommunal grunn. 20 er godkjent, men ikke utplassertBystyrethar aldri godkjent prosjektet. Har siden vedtatt at tårnene skal bort

Si din mening ved å benytte kommentarfunksjonen eller send oss ditt synspunkt på SMS. Skriv AFTEN, mellomrom, din mening og send den til 1985. Pris pr. melding kr. 1. E-post: aftenforum@aftenposten.no

Relaterte bilder

- De er stygge og passer ikke inn i bybildet. Nå må politikerne sørge for å stoppe galskapen, sier Wenche Wangsmo. FOTO: CHARLOTTE WIIG

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger