Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Yusuf Hassan og Ahmed Ahmed Mohamoud har begge opplevd å bli stanset av politiet i rutinekontroller.

    FOTO: SHAHRIAR NOURI

Afrikanere uten tillit til politiet

Det er full skjæring mellom politi og afrikanere i Oslo. - Noe drastisk må skje for å gjenopprette tilliten, mener Antirasistisk Senter.

Ambulanse forlot Ali (37)

- Dette er et mareritt

Skylder på politiet


Likestillings- og diskrimineringsombudet vil vurdere både ambulansepersonellets og politiets opptreden i Sofienbergparken, der den sterkt skadede norskafrikaneren Ali Haji Mohamed Farah Ambulanse forlot Ali (37) . Samtidig skal spesialenheten for politisaker granske saken etter å ha mottatt anmeldelse fra advokat Abid Q. Raja. Siden opprettelsen i fjor har Likestillings- og diskrimineringsombudet mottatt 37 henvendelser om trakassering eller diskriminering fra politiet. Det er særlig afrikanere i Oslo som føler seg trakassert og forfulgt av politiet. Yusuf Hassan og Ahmed Ahmed Mohamoud forteller at de stadig blir stoppet i rutinekontroll for å vise legitimasjon eller førerkort. - Enkelte politifolk burde ikke vært i tjenesten, sier Hassan. Hans respekt for politiet er svekket etter Obiora-saken og Ambulanse forlot Ali (37) .- Dette er en alvorlig sak. Jeg mener justisministeren må på banen, sier Hassan. Han bruker en fersk hendelse han var øyenvitne til som eksempel på hvordan enkelte i politiet oppfører seg.- Det var to mørkhudede gutter på 15-16 år som ble stoppet av sykkelpatruljen. Det ble satt håndjern på dem, og de ble brakt til Grønland stasjon nærmest som hunder. Politiet kunne heller tilkalt en politibil, sier Hassan, som savner utenforstående som kan etterforske politiets adferd.- Hvis dette fortsetter kan det ende med et oppgjør mellom politiet og allmennheten, advarer han.

- Ond sirkel

Organisasjonen mot offentlig diskriminering (OMOD) får også en strøm av politiklager hver måned. - Folk med minoritetsbakgrunn opplever politiet som uhøflige og krenkende. Oslo er ikke Kardemomme by. Eller for å si det på en annen måte, det står ikke så bra til med Ali i Kardemomme by, sier Akhenaton de Leon i OMOD. Han beskriver tilliten til Oslo-politiet som null blant afrikanere og etterlyser uavhengige klageinstanser. - Politiet må gå i dialog, og det trengs flere institusjonelle endringer, sier de Leon.

Aggresjon

Informasjonsleder i Antirasistisk Senter, Henrik Lunde, bekrefter at klimaet mellom politiet og de afrikanske miljøene er farlig dårlig. Han forteller at afrikanere ofte klager på måten politiet opptrer på, særlig språkbruk. Samtidig møter politiet en stadig mer fiendtlig innstilling når de er ute på jobb. - De opplever å bli møtt med aggressivitet og får slengt rasismebeskyldninger hver eneste gang de er i kontakt med afrikanere. Obiora-saken sendte signaler om at svarte er mindre verdt enn hvite. Flere slike saker setter politiet i en vanskelig situasjon, sier Lunde. Han mener politiet straks bør rette opp det dårlige forholdet til enkelte minoritetsgrupper. - Oslo-politiet har lagt vekt på å rekruttere folk med minoritetsbakgrunn. Det er bra i seg selv, men det løser ikke alle problemene. Det hjelper heller ikke med noen brosjyrer eller plakater. Her må man få problematikken ned på gatenivå, sier Lunde.

Oslopolitiet tar grep for å bedre forholdet til minoritetsmiljøer, og ansetter minoritetskontakt. Les mer i Aften 13. september.


Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger