Mest delt
Skilsmissebarnas skjulte sorg
Forbyr salg av barnegrøt
Oljen deler industrien i to
Ingeniørstudentene vasser i jobbtilbud
-
Muslimene er uenige - og blant imamene er det et flertall som mener det er synd å spise kylling.FOTO: ROLF ØHMAN
Imamer: Å spise kylling = å synde
Det er synd å spise kylling fordi den ikke er slaktet på islamsk vis, mener imamer. Vanlige muslimer nekter å godta denne tolkningen.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
- Jeg vet at imamene mener vi ikke skal spise kylling, men butikkeierne sier at kyllingene er halalslaktet. Da blir man bare forvirret. Jeg tenker på dette innerst inne, men har ikke sluttet å spise kylling, sier Atef Kassabi som er innom på Grønland for å handle.
Stridstema
Han er ikke den eneste muslimen som er rådvill. Etter at forbudet mot å spise kyllinger kom i juli, har dette blitt et stridstema i det muslimske miljøet. Lederen i Islamsk Råd Norge (IRN) har sammen med over 25 imamer skrevet under på en erklæring om at kyllingene i Norge og Sverige ikke er slaktet på islamsk vis.Et mindretall av imamer har ikke skrevet under på erklæringen. De mener det er greit å spise kylling. Flertallet av muslimene nekter å høre på IRN.- Når imamene har sagt at man ikke kan selge eller spise kylling, så er alle advart. De som ikke følger forbudet, synder. Men folk avgjør selv, sier imam Syed Ikram Shah Jilani i World Islamic Mission til Aften.For at et dyr skal slaktes på islamsk vis, må det være i live når hovedpulsåren kuttes. I mai i år kontrollerte Mattilsynet 400 kyllinger som ble slaktet ved Nortura Elverums fjærfeslakteri for å finne ut om kyllingene var i live etter at de ble bedøvet med gass. Kontrollen ble gjort i fire omganger, og det viste seg at 93-99 prosent av kyllingene levde etter bedøvelsen. Imamene baserer sitt forbud på disse og andre lignende kontroller.Iltaf Hussain har slaktet halal i 25 år. Han er ikke enig med imamene. Mandag velsignet han 13.000 kyllinger som han vil selge med halalmerke fra sin butikk på Tøyen.- Slakteriet passer på å luke ut kyllinger som ikke lever. Jeg går god for at det blir gjort en grundig jobb. Jeg vil aldri selge kyllinger hvis jeg ikke var sikker på at de er halal, sier Hussain bestemt.Jøder uten kylling i tre år
Heller ikke jødene har lov til å spise dyr som dør før slaktingen.- Vi var uten kyllinger fra 2003 til 2006. I fjor fikk vi inn et stort parti fra USA, men snart er vi tomme for det, sier Anne Sender, forstander i Det Mosaiske Trossamfunn.Les mer om denne saken i onsdagens Aften.
Les også
Siste fra seksjon
-
Gratis litteraturfest i Oslo
Blant gjestene møter du Nemis mamma, Lise Myhre
10 februar 2012 10:52
Halal betyr tillatt og er det motsatte av haram, som betyr forbudtMuslimerhar ikke lov til å spise kjøtt som ikke er slaktet på korrekt islamsk visFor at dyret skal være halal, må det vendes mot Mekka før det slaktes. I tillegg må slakteren sitere hellige vers under slaktingenHalsens hovedpulsårer skal kuttes raskt, og blodet skal tappes så raskt som mulig
Relaterte bilder
Imam Syed Ikram Shah Jilani advarer. FOTO: INGAR STORFJELL
