Denne måneden starter Ullevål universitetssykehus opp et prosjekt hvor de i samarbeid med Bydel Sagene gir kvinner tilbud om barselomsorg hjemme de første dagene etter fødsel. Nybakt mor for annen gang Frøydis Osa kunne godt tenke seg å bli utskrevet fort og få barselomsorgen i sitt eget hjem.Blant argumentene for prosjektet er den sprengte kapasiteten på fødeavdelingen og barselhotellet. Søknader fra rundt 1900 gravide ble avvist i fjor, og rundt 100 fødende ble henvist til andre sykehus idet de skulle til å føde. - Vi håper at dette prosjektet kan ha en gunstig effekt på kapasiteten, sier Kristi Hjelle, assisterende klinikksjef ved Kvinneklinikken på Ullevål universitetssykehus.Leder for Den Norske Jordmorforening, Nina Schmidt, er også svært positiv til den nye ordningen.- Det vil lette trykket på barselavdelingen på Ullevål, sier Schmidt. Som nybakt mor for andre gang liker Frøydis Osa seg godt på barselhotellet på Ullevål sammen med én dag gamle Synne. Men hun kunne gjerne tenke seg barselomsorg hjemme.

- Like trygt

- Som annengangsfødende ville jeg ikke nøle med å takke ja til å reise hjem tidligere. Her på barselhotellet er det en trygghet å ha kompetent helsepersonell vegg i vegg, men om man kan få noe tilsvarende hjemme, tror jeg det vil føles like trygt, sier Frøydis. I denne omgang er det kvinner fra Sagene som vil få tilbud om barselomsorg hjemme etter ukompliserte fødsler. Jordmor vil komme på besøk én til to ganger i døgnet de første dagene og vil blant annet hjelpe med ammeveiledning, blodprøven etter to dager og gullsott-undersøkelse. Helse- og omsorgsdepartementet har gitt 1,5 millioner kroner til det ettårige prosjektet.

Starter rekruttering

Ifølge assisterende klinikksjef Kristi Hjelle vil kvinnene i prosjektet så langt som mulig få oppfølging av samme jordmor gjennom svangerskap og barseltid. - Hvordan passer en slik ordning for usikre førstegangsfødende?- Det er en av tingene vi er interesserte i å finne ut. Man kan reise hjem etter seks timer, men det er nok ikke aktuelt for så mange. De fleste vil gjerne vente ett til to døgn. Vi vil snakke om tilbudet med kvinnene mens de er gravide, og så vil de få mulighet til å revurdere valget sitt etter fødselen, sier Hjelle.