For litt over en uke siden ble det kjent husokkupanter har tatt kontroll over en bygård på Olaf Ryes plass på Grünerløkka i Oslo. Ved 09-tiden i dag morges gikk politiet i Oslo til aksjon mot bygningen. Et voldsomt politioppbud tok oppstilling rundt den okkuperte bygården, og politiet slo inn inngangsdøren for å komme seg inn i bygget.
19 kastet ut
- Vi aksjonerte på bakgrunn av en kjennelse fra Oslo byfogd om utkastelse fra eier. Vi hentet ut 19 stykker fra bygget. En personer ble pågrepet, sier operasjonsleder Bjørn Ølstad ved Oslo politidistrikt til Aftenposten.no.Mannen som ble pågrepet skal ha motsatt seg utkastelse. De andre er kun blitt bortvist fra stedet. Operasjonslederen opplyser at alle okkupantene var ute av bygården ved 09.30-tiden i dag morges.Okkupantene fikk opplest utkastelsesordren av namsmannen på stedet. Politiet på stedet opplyser til Aftenposten.no at utkastelsen gikk fredelig for seg, selv om en del av okkupantene måtte bæres ut av bygget.- Kjipt å bli kastet ut
En av okkupantene, som Aftenposten.no har snakket med, opplyser at hun oppdaget aksjonen da brannalarmen i bygget gikk av.- Jeg lå og sov da de kom inn i bygget. Det er alltid kjipt å bli kastet ut. Vi har fortsatt en del eiendeler i bygget, som jeg er bekymret for hva som vil skje med, sier den kvinnelige okkupanten, som ikke ønsker navnet sitt publisert.- Hvor kommer du til å sove i natt?- På gaten, svarer kvinnen.Hun og de andre okkupantene har nå fått beskjed om å holde seg borte fra Grünerløkka i 24 timer, dersom de ikke ønsker å havne i arresten.- Det finnes nok av andre tomme bygårder i Oslo, sier en annen okkupant, en ung mann. Helller ikke han ønsker å oppgi navnet sitt.
På direkte spørsmål om ungdommene kommer til å okkupere en ny gård, svarer han:
- Vi får se.














