Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Foreløpig er det få kvinner og unge blant støttespillerne til Ghufoor Butts (i midten) politiske parti. Ifølge Butt vil han stille opp med et mangfoldig liste til høsten. Fra venstre: Anwar Maqsood Butt, Niaz Khan (mulig kandidat på listen), Abdul Hamid, Ghufoor Butt, Waseem Qadir (er folkevalgt i Pakistan, men støtter Butt), Mirza Mohammad Afzal og Zahoor Butt.

    FOTO: INGAR HAUG STEINHOLT

Danner nytt parti

Denne uken leverer Ghufoor Butt listene med over 500 underskrifter som må til for å stille opp til høstens stortingsvalg.

FOTO: Steinholt Ingar Haug

–Dagens innvandrerpolitikere gjør ikke nok for oss, sier Ghufoor Butt. Han er innom Bollywood-butikken sin på Grønland basar for å sanke underskrifter.

De siste ukene har Butt stått på for å registrere sitt politiske parti med navnet Independent Labour Party. Målet er å komme inn på Tinget.

Bortsett fra lavere priser gjennom bomringen er Butt & co. opptatt av typiske minoritetsspørsmål, mykere linje i UDI og morsmålsundervisning på skolen.

–Kravene om å få familiegjenforening med ektefeller fra utlandet er blitt stadig strengere. Hvordan kan myndighetene forvente at en person i 20-årene har fast inntekt og egen bolig? Med dagens boligpriser og høy arbeidsledighet blant minoriteter er dette umulig for mange. I tillegg er saksbehandlingstiden så lang at enkelte par skiller seg før ektefellen kommer hit, sier den 63 år gamle norsk-pakistaneren med 35 år i Norge.

–Jeg kjenner en som måtte vente på ektefelle i fire år, legger Abdul Hamid til.

-Duger ikke

Hvis partiet blir godkjent, vil det være første innvandrerparti som sikter direkte mot Stortinget.

–De etablerte partiene gjør ikke nok for minoritetene. Vi er ikke fornøyde med dem, sier Butt og får flere nikk fra de middelaldrende herrene rundt seg.

–Hva med politikerne med minoritetsbakgrunn?

–De er bundet av partiene sine, og tør ikke ta standpunkt i vanskelige saker. De duger ikke, svarer Butt.

I 1995 og 2007 stilte minoritetene opp med egen liste til kommunevalget i Oslo, uten hell. Ved forrige stortingsvalg måtte man ha nesten 18.000 stemmer for å få et mandat. Til sammenligning holder det med i underkant av 5000 stemmer for å komme inn i bystyret.

–Dette blir ikke lett. Hvis det er mange med norsk-pakistansk bakgrunn på listen, vil den kanskje ikke appellere til alle minoritetsgrupper, sier valgforsker Tor Bjørklund.

Han tror at minoritetspolitikere har større sjanse til å lykkes ved å satse på etablerte partier.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger