Lorentzens båter brant på Bygdøy
To av Erling Lorentzens båter ble skadet i nattens båtbrann ved Bygdøy.
AV: knut a. nygaard , peder ottosen
Kong Haralds svoger Erling Lorentzen kjente ikke til brannen da Aftenposten.no kontaktet hans assistent torsdag ettermiddag, men sier i en e-post at hans syns det er tragisk:
- Jeg har nettopp hørt om brannen og at to båter tilhørende meg kan ha fått noe skade. Jeg venter på mer informasjon fra Killingens eier når han har oversikt over skadeomfanget. I mellomtiden kan jeg bare si at det alltid er tragisk med branner, men man må være glad for at det her kun dreier seg om materielle skader, sier Lorentzen i en e-post til Aftenposten.no.
Ifølge assistent Randi Færden er seilbåten «Saghuina» forholdsvis ny, og skal ikke ha seilt så mye. Også en tresnekke som tilhører Lorentzen skal ha blitt påført røyk- eller sotskader.
- Jeg har sett «Saghuina» på sjøen, den er som et smykke hvert eneste år, sier styreleder Arne Johan Vagle i Killingen båtforening, om Lorentzens båt.
Han ønsker ikke å kommentere eierskapet til den røde seilbåten, men Aftenposten.no har fått bekreftet at det er kongens svoger - Erling Lorentzen - som eier denne båten.
Den brannskadde seilbåten er av det brasilianske fabrikatet Kalmar K8.
Skroget er i epoxy-laminert tre, mens dekket er i teak.
- Skremmende
Seilbåten «Saguinha» av Rio de Janeiro sto inne i verkstedshallen på Killingen da det brant i natt. Det er uklart hvor store skadene på Lorentzens båt.
- Båten er vanvittig fin på sjøen, sier styreleder Vagle, som er svært lei seg etter den kraftige brannen natt til torsdag. Han besøkte Killingen torsdag morgen.
- Brannen er skremmende, men jeg er imponert over at brannvesenet har klart å begrense en brann som dette – ute på en holme i Oslofjorden, sier han.
- Jeg fryser på ryggen når jeg ser sånt. Særlig når man vet at mange familier har spinket og spart til sånne båter, sier Vagle.
Jeg fryser på ryggen når jeg ser sånt Arne Johan Vagle, styreleder Killingen båtforening.Totalskadet RIB
Bygningen som brant i natt huset en verkstedshall og kontorbygning. Det sto i alt fire båter i hallen – to klassiske trebåter og en RIB (rigid inflatable boat) på 28 fot – i tillegg til Lorentzens seilbåt.
RIBen er totalskadet, mens skadene for de andre båtene så langt er uavklarte. Selve huset har fått store brannskader.
- De tre andre båtene har nok i hvert fall fått røykskader, mener Vagle.
- Dette er en tragedie – vi fikk beskjed klokken 03 i natt om at bygningen sto i lys lue, sier Tim Wang, eier av anlegget.
- RIBen er totalskadet, men de tre trebåtene aner vi ikke skadeomfanget for ennå.
Også Wang er imponert over brannmannskapenes innsats, og over at de klarte å begrense brannen.
Kunne tatt 100 båter
Teknikere fra politiet jobbet torsdag formiddag på stedet – blant annet er de på jakt etter brannårsaken.
Jeg håper og tror at det er en teknisk årsak. Tim Wang, eier- Jeg håper og tror at det er en teknisk årsak, sier Wang. Det kan ha vært en kompressor som ikke var skrudd av som er årsaken, tror han.
- Dette er uansett en tragedie, hvis ikke brannvesenet hadde kommet, hadde dette eskalert til en ukontrollert brann, som kunne ha tatt med seg over 100 båter. Det orker jeg ikke tenke på, sier Wang til Aftenposten.no.
Kongens båter i samme havn
Etter det Aftenposten.no kjenner til skal Kong Harald ha tre til fire båter liggende i opplag i samme båthavn.
- Så langt jeg vet skal ingen av Kongens båter være skadet, sier Sven Gjeruldsen, rådgiver ved slottet.
Les også
Siste fra seksjon
-
To drap står uoppklart: «Det er folk som vet, men ikke forteller»
Politiet sliter med å få tillit og innpass i utenlandske miljøer.
27 mai 2012 12:26
Relaterte bilder
Styreleder i båtforeningen - Arne Johan Vagle - er svært lei seg etter nattens brann. FOTO: KNUT A. NYGAARD
Også en annen av Erling Lorentzens båter - her til venstre - ble skadet, mens den 28 fot RIBen til høyre ble totalskadet i brannen. FOTO: KNUT A. NYGAARD
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus
En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.


