Mest delt
Frp frir til innvandrere
Ærverdig hotell stengt på dagen
Mange førskolebarn har psykiske plager
Pompeii fra 1. verdenskrig
-
FOTO: Halvorsen Bjørn Egil
Tiger’n snart tilbake
Hvordan gikk det med den stakkars tigeren som havnet på skrå- planet? Heldigvis – den har vært på avsmussing og er på vei tilbake til samfunnet. Men det har ikke skjedd uten dramatikk.
AV: bjørn egil halvorsen
Klokken er 11.15, fredag 17.4: Forbipasserende kaster lange, forundrede blikk i retning aktørene i scenen som utspiller seg på Jernbanetorget.
En delegasjon på 10-12 personer, inkludert en oppmåler og flere anleggsarbeidere fra Statens vegvesen, står og diskuterer og gestikulerer foran en 5,5 meter lang og snaut to meter høy dyrefigur i tre, som stadig flyttes rundt.
Hva er det som skjer?
Stuet bort kunstgave
FOTO: Olsen Thomas
Vi spoler tilbake til mandag 11.8. 2008: «Tiger på kjøret» var overskriften i en artikkel som sto på trykk i Aften. Saken handlet om at et av Oslos fremste symbol var blitt stuet bort blant byggematerialer og skrot på Plata, mens den storstilte rehabiliteringen av Jernbanetorget pågikk.
Da Aften fortalte eiendomsinvestor Christian Ringnes om tigerens skjebne, tok han umiddelbart affære. Ringnes, som skjenket Oslo kommune skulpturen til 1000-årsjubileet, fraktet den umiddelbart i sikkerhet til et lager i Drammensveien.
«Den er blitt Tigerstadens store symbol» Gro BalasSiden har den stått der til «rehabilitering». Men den siste tiden har tigerens pårørende begynt å uroe seg. For mens arbeidet med torget nærmet seg slutten, hørte de lite eller ingenting hva man hadde tenkt rundt tigerens skjebne.
Både Ringnes’ selskap Eiendomsspar og kunstneren Elena Engelsen skal gjentatte ganger ha etterspurt informasjon fra byggherren Statens vegvesen.
Først for noen uker siden fikk de konkret svar, ifølge Engelsen.
–Vi fikk vite at plassen skulle få nye kunstneriske elementer og at tigeren ikke ville få en like sentral plass som før. Den skulle skyves lenger vekk, bak en lysstolpe og inn mot trappene opp mot Oslo S. I tillegg fikk vi vite at plassen ville gjenåpnes uten tigeren – at den først skulle settes opp etter sommeren, sier Engelsen til Aften, og legger til:
– Da ble det bråk.
Tigerstadens store symbol
«Bråket» besto, etter det Aften kjenner til, at Christian Ringnes selv ble gjort oppmerksom på saken. Deretter ble det raskt et anliggende for kunstnerisk toppledelse i Oslo kommune. Det bekrefter kulturdirektør Gro Balas.
– Både giver og vi i Oslo kommune reagerte på at man skulle ha en storstilt åpning av Jernbanetorget uten hovedattraksjonen – tigeren. Den er blitt Tigerstadens store symbol, sier Balas. Men hva med plasseringen?
Jo, Balas tok så kontakt med Statens vegvesen, og avtalte en befaring med «alle impliserte» parter sist fredag. En slags replika av tigeren ble laget av en treplate for anledningen. Og etter en snau time med diskusjoner og rådslagning, var saken løst.
–Tigeren får en fin plassering og den blir satt opp før Jernbanetorget gjenåpner førstkommende mandag, sier Balas. Selv om tigeren har hatt to tøffe år, lover kunstner Elena Engelsen at den skal være klar for samfunnet. Smuss er fjernet og sår er fikset. I morgen skal, etter planen, den populære tigeren se dagslys på ny.
–Det løste seg heldigvis fint til slutt, konstaterer Engelsen.
Endelig ferdig
Slutt på omkjøringer og anleggsgjerder. Søndag er Norges største knutepunkt igjen klar for trafikk. Så blir det millionoppgjør på kammerset.
Les saken herLes også
Siste fra seksjon
-
Lommetyver tatt med seks mobiltelefoner
Lommetyvene ble tatt på fersken på et utested i Oslo. Da politiet kom hadde de lommene fulle av mobiltelefoner.
11 februar 2012 15:37
