Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Operadirektør Tom Remlov elsker operabygget, men er bekymret for de nye naboene som har varslet sin ankomst. Det er blitt laget en rekke illustrasjoner av hvordan det nye Munch-museet tegnet av spanske Herreros Arquitectos vil se ut ved siden av operaen. Her er et lite utvalg. Vinnerutkastet må trolig både slankes og kuttes i forhold til enkelte av tegningene. </p><p>

    FOTO: SIGNE DONS / ILLUSTRASJONER: HERREROS ARQUITECTOS OG MIR

Skriker ut mot Munch

Operadirektør Tom Remlov frykter at det nye Munch-museet vil ødelegge for operaen. Han foreslår å bygge et stillas av museet i full størrelse for å vise hvor malplassert det kan bli.

Remlov vil sikre at operaen forblir Bjørvikas perle også i fremtiden. Derfor er han skeptisk til det nye Munch-museet, som etter planen skal oppføres på Paulsenkaia, ikke langt fra operaen, og kan stå ferdig i 2014-2015.

Les også:

- Det er et veldig særpreget bygg, som skal bygges tett ved vårt minst like særpregede bygg. Det skal balanseres ufattelig godt for at ikke de to byggene skal ødelegge for hverandre, konstaterer Remlov.

På bakgrunn av dette har han følgende forslag: Bygg et stillas i full størrelse av det nye museet, og kle det med presenning, akkurat der det skal ligge. Da vil man få et mye mer realistisk inntrykk av hvordan bygget vil ta seg ut enn man får via dataanimasjoner, mener Remlov. Ideen har han fått fra den tyske operaindustrien.

- I Tyskland er det rutine at operahusene først bygger en dummy av kulissene til hver enkelt forestilling. «Bauprobe» kaller de det. Slik sjekker man om dekorasjonene fungerer slik de er ment. Hvis man kan ta seg råd til det før operaforestillinger, bør man i hvert fall kunne ta seg tid og råd til det i et så viktig spørsmål som dette. Det handler om hovedporten til Oslo, sier Remlov.

Skader ikke

Tone Tellevik Dahl (Ap), nestleder i byutviklingskomiteen, synes utspillet er godt. Ap stemte sammen med KrF og Rødt mot museumsplanene i bystyret.

- Hvorfor ikke? Det skader ikke å prøve å skape best mulig visualiseringer av hvordan et bygg vil se ut. Og det vil uansett bli en debatt hvor høyt og bredt museet skal bli, sier Dahl.

Hun legger til at en av grunnene til at Ap stemte mot Lambda, var at de er bekymret for plasseringen av bygget.

- Operaens hovedfasade er mot vest, mens det nye museet vil få sin hovedfasade mot øst. Likevel er det fare for at det nye museet blir så høyt at «klossen» på toppen rager over operaen, og dermed blir det viktigste blikkfanget, sier Dahl.

Har tatt hensyn

Kulturbyråd Torger Ødegaard (H) deler ikke Remlovs bekymring. Han peker på at vinneren av arkitektkonkurransen ble kåret av en meget kompetent jury, som har vært svært opptatt av hvordan det nye bygget tar hensyn til operaen. Vinnerarkitektene Herreros skriver selv om sitt forslag at det er «respektfullt plassert øst for Operahuset, slik at det utvider og kompletterer Operaens silhuett».

- Andre forslag, som ikke ble valgt, var mye større i utstrekning enn Lambda, sier Ødegaard.

H an legger til at det også er viktig at bygget fungerer godt som et kunstmuseum, og at den nøyaktige utformingen vil bli bestemt av bystyret når reguleringsplanen foreligger.

- Vil et stillas gi et bedre inntrykk enn dataanimasjoner?

- Jeg tror ikke en presenning på et stillas vil gi noe godt inntrykk av hvordan virkeligheten vil bli. Det sier seg nesten selv, sier Ødegaard.

Advarer mot Munch

Riksantikvar Jørn Holme gikk i gårsdagens Aftenposten kraftig ut mot både det planlagte Munch-museet og Barcode-rekken i Bjørvika. Holme mener museet, som er planlagt å være på 14 etasjer, vil bli en mastodontisk sperre mellom middelalderbyen og Christian IVs by. Det skal etter planen oppføres på en utstikker av Paulsenkaia ved siden av operaen.

- Hvis ikke museet trekkes lenger tilbake, da varsler jeg allerede nå en ny innsigelse, sier Holme.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

I 2008 bestemte bystyret at Munch-museet skal flytte fra Tøyen til et nybygg i Bjørvika, sammen med Stenersenmuseet. Det ble utlyst en internasjonal arkitektkonkurranse. Redd Stenersen skal drukne i Munch Historien bak avtalen Spanske Herreros Arquitectos ble i mars kåret til vinner med sitt forslag Lambda, der museet var plassert på Paulsenkaia. Bidraget ble valgt av en enstemmig jury, som mente det er et vakkert bygg som matcher operaen godt. Regner seg som vinneren Lavere og slankere Munch-museum Likevel utløste avgjørelsen sterkt debatt . Flere mente Lambda var for høyt, og at bygningen passet dårlig sammen med operaen. Usikkerhet rundt nye Munch-museet I august vedtok et bystyreflertall bestående av Høyre, Frp, Venstre og SV å gå videre med Lambda . Nå jobber kommunen med konsekvensutredning og kostnadsberegninger. Dette arbeidet skal være ferdig i løpet av 2010. Den nøyaktige høyden og bredden på museet er ennå ikke bestemt. Museet kan tidligst stå ferdig i 2014.

Vil det nyeMunch-museet ødelegge for operaen? SMS: Skriv AFTEN, mellomrom, din mening og send til 1905. Pris per melding kr. 1. Eller send e-post til aftenforum@aftenposten.no Du kan også si din mening i kommentar-feltet under denne artikkelen.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger