Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Zohreh Mohammadebrahim (fra venstre), Rasha Hamed Bata og Laila Ouhassi er ikke i tvil om at det er viktig å beherske dataverktøy for å klare seg i Norge. Her får de god veiledning av kursleder Willem Kraal hos AOF Oslo i Torggata.

    FOTO: ROLF ØHMAN

Ikke klare for nettbank ennå

I hjemlandet brukte de Internett til underholdning. Nå må de venne seg til å bruke nettet til å søke jobber og betale regninger.

–I Norge er datamaskinen veldig viktig. Man får bruk for datamaskin over alt. I Egypt var det ikke slik. Derfor må jeg lære mer om data, sier Rasha Hamed Bata (26).

–Her kan vi til og med finne jobb ved å bruke data, legger Zohreh Mohammadebrahim (35) fra Iran til.

–Problemet er at vi ikke kan godt nok norsk. Da forstår vi ikke ord som står på skjermen, supplerer Laila Ouhassi (30) fra Marokko.

–Klarer dere å bruke nettbanken?

–Jeg holder på å lære av mannen min, svarer Ouhassi mens de to klassevenninnene hennes rister på hodet.

Alle hadde tilgang til datamaskin i hjemlandet, men sier at de brukte nettet til å se på filmer og TV, samt holde kontakt med familien.

Sliter

De tre har bodd i Norge i under tre år, og går på norskkurs. Som en del av kurset får de tilbud om dataopplæring hos AOF Oslo to timer i uken. Dette setter de stor pris på. For en fersk undersøkelse fra Vox (nasjonalt fagorgan for kompetansepolitikk) viser at minoritetene sliter på datafronten:

* 41 prosent av innvandrerne mestrer i liten grad dagens teknologi. Det tilsvarende tallet for hele den norske befolkningen er 27 prosent.

* Mens åtte av ti innvandrere fra Polen mestrer dagens informasjonsteknologi, gjelder dette under halvparten av innvandrerne fra Vietnam, Pakistan, Somalia og Irak.

* Innvandrere har relativt mye erfaring med å benytte digitale verktøy som e-post, Skype og IP-telefoni til å holde kontakt med hjemlandet. Denne kunnskapen ser imidlertid i liten grad ut til å overføres til andre IKT-områder.

* Bare én av fire innvandrere bruker PC på jobb.

Mer data

–Regjeringen har satt som mål at alle skal ha muligheten til å bruke dataverktøy. Selv om de aller fleste nå har tilgang til PC og Internett, viser denne undersøkelsen at en stor del av befolkningen mangler kompetanse til å ta i bruk dette. Nå har vi undersøkt situasjonen og skal se på hvilke læringsarenaer innen bruk av PC og Internett som kan egne seg for å nå denne delen av befolkningen, sier Lene Guthu, seniorrådgiver i Vox.

Hun legger til at IT på få år har fått en svært viktig rolle i samfunnet.

–Norsk er fremdeles viktig for å komme ut i arbeidslivet, men stadig flere yrker krever ar du har en viss kompetanse innen IT. Derfor er det viktig med dataopplæring, påpeker Guthu.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger