Mest delt
Døde menns teorier
Kjørte bil flere kilometer i skiløypa - satte seg fast
Eliteskole ønsker flere norske søkere
Ny norsk rekord i Wordfeud
-
FØR: Den nye fasaden slik den så ut i august i fjor. Dette er en rekonstruksjon av bygningen slik den var på slutten av 1800-tallet. <br/> NÅ: Det er tagget på veggene på første etasje og rundt vinduene i både annen og tredje etasje på Blitzhuset.FOTO: TOR G. STENERSEN(før)/HEIDI JOHNSEN
Anmelder tagging
For ni måneder siden sto Blitzhuset nyoppusset med kremhvite fasade. Nå har taggere vært der.
AV: heidi anne johnsen
I august i fjor sto det nye Pilestredet 30 A klart. Blitz, Radio Orakel og andre kunne flytte inn i helt nye lokaler. Etter en snart 30 år lang konflikt med kommunen, som eier bygget, fikk blitzerne gyldig leiekontrakt og ble tatt inn i varmen.
Nå er den en gang så kremhvite fasaden på det nyklassisistiske huset tagget med spraymaling og tusj.
Og det ligner heller ikke mye på den tidligere fargerike graffitien, som mange syntes var fin og som ga et urbant preg.
Næringsbyråd Øystein Sjøtveit (Frp) liker ikke det han ser, og vil anmelde taggingen til politiet.
–Vi må jo finne ut hvem som har tagget. Politiet må etterforske saken og så må de som har gjort det ta følgene av det. Det er strafferammer for slikt. Dersom det er våre egne leietagere, er det et brudd på leieavtalen og helt uakseptabelt, sier han.
Sjøtveit mener sterke indisier peker mot at blitzerne selv har tagget på huset, siden det er sprayet rundt vinduene i både annen og tredje etasje, men han vil ikke gi noen skylden på forskudd, før politiet har etterforsket saken.
–Hvis det er leietagerne er det desto mer alvorlig. Da må vi sette oss ned og finne ut hva vi skal gjør videre, sier Sjøtveit.
–Kan det tenkes at kommunen vil la blitzerne få sette sitt preg på huset med graffiti av kunstnerisk kvalitet?
–Nei, nå har vi etter en årelang konflikt landet på å sette i stand huset og gjøre det fint, da kommer det ikke på tale at kommunen vil tillate at dette bygget blir en taggevegg, fastslår Sjøtveit.
Blitzerne boikotter pressen og vil ikke snakke med journalister, men Aften har snakket med noen av dem som holder til i Blitzhuset. De synes også det er stygt nå, og sier at det nok kommer finere graffiti etter hvert.
Kunst eller griseri?
«Mye er gått tapt med «nytt» Blitz. Endringen av fasaden på Blitzhuset i Oslo sentrum er et kulturelt tap for hovedstaden», skrev kunstanmelder Truls Ramberg i høst da han anmeldte det nyoppussede bygget. Ramberg mener at det nå har gått som det måtte gå.
–Jeg tenker at blitzerne burde fått en arena for sin visuelle kunst. Ingen har tydeligvis tenkt på det og dermed har man kastet bort masse penger. Når kommunen først har gjort det unntaket å gi blitzerne et hus istedenfor straff for at de okkuperte et hus, kunne de lage en arena. Det burde de tenkt på fra begynnelsen av, mener Ramberg. –Tidligere hadde huset en type street art. Men på den hvite veggen er det bare amatørmessig tagging, sier han.
Les også
Siste fra seksjon
-
Varsler tvangsmulkt for Se og Hør-Haavik
Se og Hør-gründer Knut Haavik må betale 20.000 kroner dersom ikke Plantasjen på Vinderen stenger dørene innen 2. mars.
13 februar 2012 20:06
