Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • FOTO: Bendiksby, Terje

Vil sette bremsene på for renere luft

Oslo sprenger grenser for tillatte utslipp. Nå foreslås en ny pakke for å renske luften. Men det spørs om det monner til å følge loven.

Les også:

I årevis har Oslo slitt med elendig luftkvalitet. For noen år siden viste målingene enkelte steder verre resultater enn i Mexico by.

Reidar Molthe (58), Son – Ja, det er en god idé med bilbegrensende tiltak, for eksempel tidsdifferensierte bomavgifter. – Så du er for rushtidsavgift? – Det er vel forhatt, og en del mener det er usosialt og rammer folk skjevt. Men jeg mener pris er det beste virkemiddelet for å få ned trafikken. Det vil også øke effektiviteten. Men det må kombineres med å få orden på NSB. Togtilbudet er altfor dyrt og ustabilt. For meg er det billigere å ta bilen fra Son til sentrum. – Hvor miljøvennlig trafikant er du? – Nja, jeg kunne vel vært flinkere. Jeg kjører stort sett dit jeg vil når jeg vil. Men jeg bruker ikke piggdekk, da. Det er av hensyn til miljøet.

FOTO: Neegaard Dan Petter

Flere tiltak er blitt satt inn, mange har virket. Konsentrasjonen av svevestøv har gått ned. Men en ny rapport laget for Statens vegvesen, Oslo og Bærum kommuner slår fast at det ikke nytter å hvile på laurbærene.

Lavere fart

Økt befolkningsvekst vil gi flere biler på veiene, og økt forurensing. Samtidig trådte nye grenseverdier for utslipp av nitrogendioksid (NO 2) i kraft fra nyttår. For ikke å bryte loven må kraftigere lut til.

Marte Skjemstad (30), Grønland – Kjører du mye bil? – Ja, jeg gjør vel det. Det blir sånn med barnehageplass i Gamlebyen og jobb på Lambertseter. Det er rett og slett mest praktisk. – Hva synes du om flere tiltak for å bremse biltrafikken? – Det kan kanskje være fornuftig, selv om jeg egentlig er mot bomavgifter. Jeg synes man betaler mye nok som det er for å ha bil. Da trenger man ikke bli straffet enda mer.

FOTO: Neegaard Dan Petter

Og det raskt. Frem mot 2015 foreslår rapporten som er laget av Asplan Viak, flere tiltak som skal bidra til å renske luften (se faktaboks). For bilistene kan det få flere følger:

  • Den såkalte miljøfartsgrensen kan bli utvidet. I vinter var det 60 km/t både på Ring 3, Trondheimsveien og deler av E18. De neste årene kan farten bli senket på E18 helt ut til Sandvika og på E6 i Groruddalen. Å forlenge perioden til 1. mai er også aktuelt.
  • Bedre akuttberedskap på verstingdager anbefales utredet, inspirert av strakstiltakene Bergen innførte sist vinter. Da et forurenset teppe la seg over byen, innførte bergenserne restriksjoner for hvem som kan passere bomringen basert på nummerskilt (partall/oddetalldager). I tillegg ble bussen gratis, mens parkeringsmulighetene i sentrum ble redusert. Dette kan bli aktuelt også i Oslo.

Andre mulige strakstiltak er å slippe kun lavutslippsbiler gjennom bomringen, eventuelt høyere bompris på dager med høy luftforurensning.

Holder ikke

Hva med mer permanente bilrestriksjoner? Her er rapporten mindre konkret. Den slår fast at fortetting langs knutepunkter, innfartsparkering, utbygging av kollektivsystemet og gang-/sykkelveier vil bidra til mindre biltrafikk. Men det monner neppe nok.

Karianne Hilland (22), Eiksmarka – Jeg synes det er vanskelig nok å kjøre bil i byen nå, jeg. De burde heller hatt flere parkeringsplasser, for eksempel ved Bussterminalen, slik at det hadde vært mulig å hente folk. Hun (venninnen Elin Sætersdal, til høyre på bildet) kunne jo ikke kommet seg hjem med all denne bagasjen. – Synes du det er for mye kø på veiene? – Det kommer an på tidspunktet man kjører på. For min del går det stort sett greit. – Kunne du kjørt mer kollektivt? – Jeg kjører en del trikk, og det går greit. Men det er litt mer behagelig å kjøre bil. Og tar man bussen, blir den ofte stående i kø den også. Da blir poenget litt borte. I så fall burde man lagt kollektivfelt overalt.

FOTO: Neegaard Dan Petter

«Selv med forventet teknologisk utvikling og en reduksjon av biltrafikken med 10% i forhold til forventet trafikkmengde i 2015, er det beregnet overskridelser av årsmiddel for NO{-2} i Oslo sentrum», skriver konsulentselskapet Asplan Viak.

– Hvis vi ikke klarer å holde oss innenfor verdiene, kan det bli behov for mer drastiske virkemidler, innser seksjonsleder Marit Liv Solbjørg i Statens vegvesen. Økt trafikantbetaling (rushtidsavgift) er et mulig slikt virkemiddel.

– Men dette er opp til lokale myndigheter å avgjøre, legger hun til. Politikerne i Oslo og Akershus har gang på gang lagt rushtidsavgift død. De hevder forliket om Oslopakke 3 – den 54 milliarder store samferdselspakken som nå er i gang – setter en stopper for en slik avgift. Flere fagfolk anbefaler likevel tiltaket.

– Ut med E18

Nå vil Lars Haltbrekken i Naturvernforbundet blåse liv i debatten. Igjen.

– Rushtidsavgift vil bidra til å dempe trafikken ekstra de timene i døgnet hvor forurensingsnivået er høyest. Naturligvis må det kombineres med et kraftig kapasitetsløft for kollektivtrafikken. Men det understreker hvor viktig det er at Oslopakke 3 revideres, sier Haltbrekken. Ny E18 er et av de prioriterte, men også dyreste, prosjektene i oslopakken.

– Politikerne må nedprioritere store veiutbyggingsprosjekter som E18. Dette vil frigjøre midler til langt kraftigere kollektivsatsing og gi et løft for sykkelveinettet. En ytterligere trafikkvekst på veiene må hindres, sier han.

Haltbrekken mener det er uakseptabelt å vedta en tiltaksplan for bedre luft som ikke vil holde grenseverdiene.

– Vi må forvente at seriøse aktører som Statens vegvesen, Oslo kommune og Bærum kommune følger norsk lov, sier han.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

  • - Hun husker ingenting

    Kvinnen som ble overfalt, ranet og trolig voldtatt på Korsvoll i Oslo for én uke siden, ble avhørt i ettermiddag.

I 2005 fikk Oslo sin første Handlingspakke for bedre luftkvalitet. Nå skal den revideres. Tiltakene for å redusere konsentrasjonen av svevestøv PM10 som ble satt inn har fungert. Det har ikke vært overskridelser på noen av byens 11 målestasjoner siden 2006. For nitrogendioksid (NO 2) har ikke utviklingen vært like god. For alle målestasjonene har det vært en økning i antall overskridelser de 2–3 siste årene. PM10: Svevestøv er små partikler som blant annet dannes ved forbrenning av fossilt drivstoff, ved- og oljefyring, og oppvirvling av støvpartikler. Veitrafikk er viktigste kilde for svevestøv i Oslo og Bærum, etterfulgt av ved- og oljefyring. NO 2: De viktigste kildene til nitrogendioksid (NO{-2}) er forbrenning av drivstoff ved høy temperatur. I Oslo og Bærum er veitrafikk den viktigste kilden til utslipp. Et unntak er området Hjortnes/Vippetangen, der utslipp fra havn og skip bidrar noe mer enn trafikkutslippet.

Begrense trafikk gjennom fortetting ved knutepunkter. Fortsette å øke kollektivandelen. Øke innsatsen på sykkelveiutbyggingen. Økt tilrettelegging for hjemmekontor, videokonferanser osv. i kommune og stat. Videreføre piggdekkgebyr med mål om minst 90 prosent piggfritt. Oppfordre staten til å fremme innfasing av lavutslippskjøretøy (elbiler, plug-in hybrid osv.) ved avgiftsreduksjon og prioritering. Utrede lavutslippsone for tunge kjøretøy i Oslo. Øke andelen miljøbiler i offentlige etater Videreføre miljøfartsgrense, med mulige nye strekninger. Videreføre støvdempende tiltak som vask og fukting av veibane. Videreføre tilskuddsordningen for utskifting av gamle vedovner til rentbrennende ovner. Legge til rette for landstrøm for skip til kai ved Oslo havn. Oslo kommune skal tilby kurs i økokjøring til egne ansatte. Offentlig og privat sektor skal tilbys kurs i såkalte mobilitetstiltak. Utrede aktuelle strakstiltak ved akutte forurensingssituasjoner. Tiltaksutredningen er nå på høring i Oslo og Bærum kommuner.

Hva bør gjøres for å bedre luftkvaliteten i Oslo? SMS: Skriv AFTEN, mellomrom, din mening og send til 1905. (Pris pr. melding kr. 1). Eller send en epost til aftenforum@aftenposten.no Du kan også si din mening i kommentarfeltet under artikkelen

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger