Mest delt
Frp frir til innvandrere
Ærverdig hotell stengt på dagen
Mange førskolebarn har psykiske plager
iGenerasjonen
-
Byrådsleder Stian Berger Røsland (H) har hatt mye å juble for i det siste. Her studerer han en god meningsmåling for Høyre på Café Skansen. FOTO: ROLF ØHMANFOTO: Øhman Rolf
Byrådslederen: - Dette har jeg visst lenge
Lover flere konkrete tiltak for Oslo-skolen i september.
AV: mari torsdotter hauge
- Andelen minoriteter har svært liten betydning for elevenes prestasjoner
- - Det forbauser meg ikke i det hele tatt
- Null støtte til helnorske klasser
- Ønsker ekstrainnsats for minoritetsskoler
- Innvandrerbarn busses til «hvite» skoler
- Århusmodellen kan bli vurdert i Oslo
- Ønsker etnisk norske skoleklasser
En ny studie fra Universitetet i Oslo viser at andelen minoritetselever på en skole har svært liten betydning for elevenes prestasjoner, både når det gjelder karakterer, og frafall fra videregående skole. Det forbauser ikke byrådsleder i Oslo, Stian Berger Røsland (H).
- Jeg synes resultatene i denne rapporten er meget interessante, og de bekrefter det syn jeg og byrådet har hatt i flere måneder, om at skoleprestasjoner ikke avhenger av etnisitet. Dette er noe vi har forsøkt å si lenge, og som vi har egen dokumentasjon på gjennom kartleggingsprøver i skolene i kommunen, men det er bra at det nå kommer uavhengige rapporter som viser det samme, sier byråden til Aftenposten.no.
- Oslo lykkes godt
Den omfattende rapporten «Skolesegregering - et problem?» ser på sammenhengen mellom elevsammensetning, frafall og karakterer i Oslo-skolen, basert på et samarbeid mellom Oslo kommune og Institutt for sosiologi og samfunnsgeografi ved UiO. Bak står sosiologiprofessor Gunn Elisabeth Birkelund.
- Rapporten viser nettopp at det er andre faktorer enn etnisitet som ligger bak skoleprestasjoner, nettopp foreldrenes utdanningsnivå og deltakelse i barnas skolehverdag, sier Røsland.
Han er også rask med å understreke at man i Oslo jobber med å redusere viktigheten av foreldrenes bakgrunn også.
- I Oslo klarer vi faktisk å redusere reproduksjon av sosiale forskjeller, og vi har høyere resultater og får flere elever gjennom skolen her i Oslo enn i resten av landet, sier byråden.
- Dommedagsprofetiene stemmer ikke
Også leder for Oslo Arbeiderparti, Jan Bøhler, er fornøyd med den nye rapporten, som han mener viser at det går an å lykkes med integrering.
- Denne rapporten viser at det går an å bygge gode og inkluderende skoler uten at de norske elevene trenger å være i flertall, og den viser også at de dommedagsprofetiene Christian Tybring-Gjedde (Frp) står for ikke stemmer, sier Bøhler til Aftenposten.no.
Han er likevel skeptisk når andelen minoritetselever blir svært høy. Seks skoler i Oslo har over 90 prosent minoritetsspråklige elever, og Bøhler har tidligere foreslått at man kanskje bør flytte skolegrensene i Groruddalen . Han understreker på det sterkeste at denne foreslåtte flyttingen ikke har med skoleresultater å gjøre, men at han ikke ønsker det han kaller segregerte skoler.
- Vi må unngå atskillelse og segregering. Det er viktig at vi vokser opp sammen og dermed går på skole sammen. Etnisk norske barn har masse å lære av barn med minoritetsbakgrunn og omvendt, og et forslag om å flytte skolegrenser har ikke noe med karakterer og nasjonale prøver å gjøre, sier Bøhler.
Har liten tro på skolebussing
Mange har ment mye om minoritetsandelen i Oslo-skolen de siste månedene. Arbeiderpartiets bydelspolitkier Elvis Nwosu går inn for å bussen innvandrerbarn til «hvite» skoler , mens leder i Oslo Arbeiderparti, Jan Bøhler, vil tegne skolegrensene i Groruddalen på nytt. Tidligere skolebyråd i Oslo, Robert Wright (KrF), ønsker seg etnisk norske skoleklasser , mens Venstre vil parkere bussforslaget og heller øke bevilgningene til minoritetsskolene med 50 millioner kroner.
Byrådsleder Røsland sier at Venstres forslag er interessant, og at byrådsledelsen med skolebyråd Torger Ødegaard i spissen, for tiden jobber med en sak for byrådet angående nettopp det samme. Saken fremmes i løpet av september, og byråden lover at det vil komme forslag om konkrete tiltak for Oslo-skolen.
Les mer om skolebussing:
Forslag om bussing og nye skolegrenser fra Arbeiderpartiets politikere i Oslo har han lite til overs for.
- Det har ikke eksistert noen dokumentasjon på at hverken skolebussing eller flytting av grenser er noen god ide. Jeg har argumentert mot skolebussing siden mai, og nå ser vi altså at det ikke vil ha noen effekt å busse elever, sier byråden.
Les også
Siste fra seksjon
-
Lommetyver tatt med seks mobiltelefoner
Lommetyvene ble tatt på fersken på et utested i Oslo. Da politiet kom hadde de lommene fulle av mobiltelefoner.
11 februar 2012 15:37
