-
Alexander Dale Oen klarer seg bra på lengere distanser enn 100 meter også.FOTO: ATTILA KISBENDEK - AFP
Fikk ut beistet
BUDAPEST (Aftenposten.no): Dale Oen tok medalje igjen.
AV: mette bugge
Les også:
På forhånd snakket han om å få ut beistet. Alexander Dale Oen tok sølvmedalje på øvelsen han hater. Tiden 2.09,68 er ny norsk rekord. Daniel Gyurta fra Ungarn vant på tiden 2.08,95.
- I dag ble det sølv, og jeg er fornøyd med løpet. Vinneren kunne jeg ikke gjøre noe med. Jeg føler jeg har mer fart i kroppen fremdeles, sier Dale Oen til Eurosport.
- 100-meteren var det viktigste for oss da vi kom hit, så dette er veldig positivt. Så ble det jo personlig rekord også, gliste hordalendingen.
- Nå håper jeg vi slipper flere diskusjoner om Alex skal svømme 200 meter i fremtiden, sier landslagssjef Petter Løvberg, overveldet over kapasiteten til EM lagets mannlige deltaker.
Han og brystsvømmeren har hatt en liten kamp, riktignok i en humoristisk tone, der Løvberg har prøvd å overbevise hordalendingen om at han må ha flere kort mot OL i London.
Motstand
Dale Oen har til tider strittet litt imot, men etter 2.-plassen på en topptid 2.09,68 kan det vel ikke være noen tvil om at Norges beste svømmer gir opp motstanden.
- Jeg trodde egentlig at vi var ferdig med diskusjonen etter at han tok EM-sølv på 200 meter bryst i Eindhoven for to år siden, men det har vi ikke vært, røper Løvberg.
Topputøverens motvilje mot 200 meter bryst skyldes den krevende øvelsen, som sliter psykisk.
- Det er dobbelt så langt, og dobbelt så tungt, ler medaljegrossisten, som nå har ni seniormedaljer fra mesterskap, pluss én som junior.
- Alex er god, og han skjønner det egentlig selv at han må satse på to distanser frem mot de olympiske sommerleker, fortsetter Løvberg.
Ustoppelig
I Budapest i kveld var han på hugget fra start. I denne øvelsen gjelder det å finne riktig rytme, ikke pese på for hardt fra start. Da kan svømmerne lett få det på slutten.
- Det eneste jeg var litt usikker på, var om han hadde nok erfaring på øvelsen. Han har nesten ikke konkurrert på 200 meter i år.
Alexander Dale Oen virker ustoppelig akkurat nå. Han er tryggheten selv, har ro, humør, er selvsikker og innstilt på å gi alt. Han har kjempekrefter, og er veldig motivert.
Selv om han fortsatt synes at 4x50 meter kan være pinefullt, så vet han at den gevinsten som ligger der fremme, når han slår hånden mot betongkanten, er stor.
Både Løvberg og Oens trener Stig Leganger-Hansen visste at Dale Oen ville irritert seg grenseløst, hvis han ikke hadde fått til løpet på 200 meter.
- Får jeg ikke tatt ut mitt aller beste, greier jeg ikke å legge konkurransen fra meg når jeg kommer hjem, sa han før løpet.
Han fikk det til, og på den neste og siste distansen, 50 meter bryst, slipper han å bli helt nedkjørt.
- Da er det bare å gyve på, sier Dale Oen.
PS. Ingvild Snildal svømte inn til sjetteplass i EMs 100 meter rygg-finale på tiden 1.01,61 . Britiske Gemma Spofforth vant foran landskvinnen Elizabeth Simmonds. Sara Nordenstam tok seg enkelt videre til finale på 200 meter bryst. Hun ble nummer to i sin semifinale med tiden 2.26.14. Finalen går fredag.
Les også
Siste fra seksjon
-
Danskenes yndling får svenskehjelp
Wozniacki tar grep etter ras på verdensrankingen.
27 mai 2012 23:33

