• Espen Røed (i blått) var best i vert-øvelsen.

    FOTO: Alle foto: Jan T. Espedal

  • Jon Pedersen ble Old Boys-norgesmester i bowl.
  • Her er Jon Pedersen i aksjon på kanten av bowlen.
  • En skatebowl ser litt ut som et basseng uten vann.
  • Jon Pedersen tar et avansert triks.
  • Freddy Tjernet nådde ikke helt til topps lørdag.
  • Norgesmester Jon Pedersen har balansen i orden.

Jon og Espen er norgesmestre i «gamlis-skating»

25 menn fra 30 til 42 år kjempet om å bli kåret til Norge beste Old Boys-skater pinseaften.

I strålende sol og sommervær på Jordal kjempet veteran-skaterne om å bli norgesmester i bowl (et slags tørrlagt badebasseng) og vert (en slags vegg).

En av arrangørene, Joakim Wang, forteller at det har kommet skatere fra store deler av Norge til Oslo.

- Det er også mange som var her som ikke konkurrerte. Det er en vennegjeng og man kan sammenligne det litt med et 20-års jubileum for ungdomsskolen. Man henger sammen og skater sammen.

De som vant lørdag var Jon Pedersen i bowl og Espen røed i vert. Dommerne gir høyest poengsum til den som har en best sammensetning av fart, kreativitet og teknisk utførelse.

- Er man ikke for gammel til å skate når man er 30-40 år?

- Kameraderiet og fellesskapet blir man aldri for gammel til. Det som også er ålreit med skateboardkulturen er at det ikke bare handler om prestasjoner, men at man er mest fornøyd med å være med kompisene. I dag var det folk som fikk like stor jubel for et triks de ikke var så flinke til å gjennomføre, som han som tar det råeste og mest trikset, sier Wang.

Se bilder fra konkurransen over.

Les også

Kommentarer

Kommentarfeltet støtter ikke IE8. Vennligst oppgrader eller bruk en annnen nettleser.
Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon