Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Slik ser håndballstjernene ut i neste års "Aksjon Boligbrann"-kalender. Men i dag må Ida Alstad (f.v.), Stine Bredal Oftedal, Karoline Dyhre Breivang og Linn Kristin Riegelhuth Koren ha full tenning når Norge møter Montenegro i VM.

    FOTO: ANNA-JULIA GRANBERG/BLUNDERBUSS/AKSJON BOLIGBRANN

VM-jenter i fyr og flamme

Håndballjentene stilte opp i "Aksjon boligbrann".

De norske håndballjentene slår gjerne et slag for brannvern. Men aller helst vil de slå Montenegro i kveld.


Da håndballjentene i høst stilte opp i «Aksjon boligbrann», var det for å sette søkelys på et alvorlig samfunnsproblem. I kveld er det bare het lek.

-  Det var bare hyggelig å kunne stille opp på noe så viktig som tiltak for å avverge brann i hjemmet. Men for oss som har «Ølle» (Øyvind Holm) i Larvik rundt oss til daglig, er det ingen fare for at vi tørker tøy på ovnen eller går fra ladere i støpslet. «Ølle», som jobber i Vestfold Brannteknikk, minner oss på dette, og jeg har også sjekket at batteriene i røykvarsleren virker, sier Karoline Dyhre Breivang.

I kveld er det imidlertid andre batterier som må virke. Montenegro står på andre siden av banen i den siste kampen i innledende gruppe. Det handler om puljeseieren.

Video

 

- Vi må være harde med dem fra start

Linn Jørum Sulland skal gjøre alt for å slå Montenegro i håndball-VM fredag.

 

Er blitt playmaker

-  Montenegro er mer enn Bojana Popovic. De har en god skytter også på den andre backen, og en strekspiller som beveger seg veldig godt og litt annerledes, sier «Karo».

Jenta som fikk sparken fra landslaget i mai, er i stedet blitt playmaker og drivkraften i det norske angrep, noe ikke minst Linn Jørum Sulland, Heidi Løke og Marit Malm Frafjord nyter godt av. Med sin spilleforståelse evner «Karo» å gjøre de andre gode.

Men eventuelt skryt i nettavisene får hun ikke med seg.

-  Lørdag var siste dag med nettaviser. Selv om man bare vil lese nyheter, skal du ikke skrolle så langt nedover før det kommer noe om håndball. Der er det mange som har en mening om oss, og det vil jeg ikke bruke energi på, sier Hosle-jenta.

Spekulerer ikke

Linn-Kristin Riegelhuth Koren var også «kalenderpike» i høst, men har ikke annen erfaring med brann enn at det begynte å brenne litt under føttene da Angola reduserte til 19–21 onsdag.

-  Det var litt unødvendig at det skjedde, men det har jo hendt også tidligere i sesongen at vi slipper de andre innpå oss når vi leder klart. Det gjelder bare å finne igjen rytmen, sier «Linka», som innrømmer at hun har tenkt på Montenegro-kampen en stund.

- Vi prøver jo å ta én kamp av gangen, vi da, mens dere journalister gjerne ligger litt foran. Men det er jo denne kampen vi alle har gledet oss til.

-  Det kan ha mye å si får den videre vei om dere blir nummer én, to eller tre?

- Jeg syns det er viktig å ha fokus på å slå alle, ikke spekulere på om det hadde vært lurere å bli nummer tre. Det er små marginer som skiller i mange av kampene, så kanskje er det ikke så lurt å prøve å være lur, sier høyrekanten, som bor i brannsikret leilighet i Sandefjord sammen med ektemannen, Haslum-spiller Einar Sand Koren.

Lever med på benken

Ida Alstad og Stine Bredal Oftedal syntes også det var artig å få delta på «Aksjon boligbrann» og ikke minst stille opp på et bilde som er helt annerledes enn det de er vant med.

- Samboeren og jeg har kjøpt et stort, gammelt hus så røykvarslerne er på plass, forsikrer Ida, som ikke lot seg affisere av røyklukten mot Angola.

- Vi blir ikke så lett stresset. Det ligger i selvtilliten vår at vi ofte er best til slutt og har mest krefter, sier Ida som ristet av seg syv bomskudd etter en prat med psykolog Britt Tajet-Foxell på hotellet.

Stine Bredal Oftedal satt og trippet og hadde lyst til å komme inn med sine rappe føtter da angolanerne stresset det norske angrepet i starten av annen omgang, men forble innbytter.

- Selvfølgelig vil jeg gjerne spille, men når du sitter på benken, så lever du deg med i kampen og er på en måte med likevel.

- Og nå skal brannvernjentene slukke Montenegro?

- Den kampen gleder jeg meg vilt til enten jeg får spille eller ikke, sier Stine, som fortsatt bor hjemme hos mor og far.

- Det virker kanskje ikke som om vi er så nøye på sikkerheten, fleiper Stine etter at moren ble ranet fra et smykke på stranden onsdag, men satte etter raneren på sykkel og fikk tilbake klenodiet!

Det går visst Norges vei i VM.

Men brennsikre er vi ikke.

Les også

Siste fra seksjon

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer