-
Bjørn Einar Romøren var fornøyd med egen prestasjon og mottakelsen han fikk i Holmenkollen i dag.FOTO: Lien, Kyrre
Romøren tilbake med kjempehopp og jubel
Ble beste nordmann i Holmenkollen. Simon Amman vant klart.
Bjørn Einar Romøren har vært mye i søkelyset de siste ukene, etter at han ble første prøvehopper utfor i nye Kollen - og mange mente dermed han stjal mye av glansen fra Anette Sagen som offisielt skulle åpne bakken dagen etter.
Bærumsgutten fikk hard medfart blant det norske folk og måtte også tåle en straff fra forbundet, som utestengte ham fra to renn.
Sinnssykt kult
FOTO: Lien, Kyrre
- Jeg har vært såpass fokusert at jeg ikke har tenkt så mye på det. Men det er klart nå man hopper 136.5 meter i prøveomgangen og blir mottatt av enorm jubel, og så hopper 137 meter i førsteomgang og blir mottatt av enda mer enorm jubel, så er det klart at det er sinnssykt kult, sier Romøren til NRK.
Tidligere i uken fryktet han å bli mottatt med en kald skulder, men da han hoppet ned til ny bakkerekord i nye Kollen på 137 meter, var alt glemt.
- Utrolig deilig følelse. Jeg begynner endelig å fly litt igjen. Dette lover godt med tanke på VM, og jeg er blitt ganske sikker på meg selv, sa Romøren.
- Jeg er dessuten stolt av Kollen-publikummet. De er helt klart blant verdens beste. De gir oss en utrolig støtte, sa Hosle-hopperen.
Mistet rekord igjen
Rekorden ble imidlertid ikke stående lenge. Bare noen minutter senere banket Andreas Kofler til med 139.5 meter.
I andreomgang slo Romøren av mange meter og landet på 121.5 meter. Det endte til slutt med 7. plass - som beste nordmann. Sveitsiske Simon Amman vant rennet i Holmenkollen. Han ledet etter første omgang og vant med ni poeng foran polske Adam Malysz. Andreas Kofler ble nummer tre.
- Ufattelig morsomt. Det er aldri gøy å slå av så mye i andre, men jeg er glad for alt jeg har gjort i dag og fornøyd med arrangementet. Det har vært gøy å være her, konstaterte Romøren.
Anders Bardal ble nummer 11, Anders Jacobsen nummer 15, Tom Hilde nummer 18, Atle Pedersen Rønsen nummer 29 og Andreas Stjernen nummer 30.
Øvrige nordmenn fikk ikke hoppe to ganger. Blant dem var Roar Ljøkelsøy (44.-plass) i sitt siste internasjonale renn.
Les også
Siste fra seksjon
-
Skal rydde opp i Liverpool
De amerikanske eierne flyr ekstratur til England etter Suarez-bråket.
14 februar 2012 10:02

Kommentarer