Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Edvald Boasson Hagen vinner spurten på den siste etappen.

    FOTO: MARCO TROVATI - AP

Boasson vant etter knallspurt

Edvald Boasson Hagen slo flere spurtkanoner i italiensk ritt i dag.

Boasson Hagen var helt rå i spurten, og slo flere av de store spurtkanonene under den siste etappen av Tirreno-Adriatico i dag.

Thor Hushovd hang med før massespurten, men sluknet helt da den virkelige spurten satte i gang.

Petacchi slått

Sky-teamets opptrekkere gjorde en veldig god jobb i forkant av den helt siste spurten. De lot Cervélo gjøre den helt siste jobben - forgjeves for Hushovds del altså - før Boasson Hagen dro fra konkurrentene like før målpassering.

Alessandro Petacchi, Robbie McEwen og Tom Boonen var blant dem som ble spurtslått av Boasson Hagen. Petacchi ble nummer to.

– Det er veldig godt å avslutte rittet med en god følelse. Veldig viktig også, sa det norske stjerneskuddet til NTB etter at etappeseieren var sikret.

Stefano Garzelli fra Italia vant sammenlagt foran landsmannen Michele Scarponi.

Den britiske spurtspesialisten Mark Cavendish gikk i bakken åtte kilometer før mål. Han kom seg på sykkelen igjen, men var aldri noen trussel i spurten.

Ingen bom i dag

Edvald Boasson Hagen hadde muligheten til å vinne spurten også fredag i rittet, men da ødela en misforståelse i laget muligheten.

– Det er sånn som skjer. Vi er et nytt lag, så det er ikke rart at vi bommer på noen spurter. Vi må bomme på noen for å treffe senere, og det gjorde vi i dag.

Tirreno-Adriatico blir regnet som et oppvarmingsritt foran Milano-San Remo - en av de store vårklassikerne som kjøres lørdag.

Boasson Hagen blir i Italia frem til helgen for å forberede seg til rittet.

Les også

Siste fra seksjon

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer