-
Fredrik Amundgård går med bøyd hode på Olympiatoppen for å ikke treffe dørkarmene.FOTO: DAG W GRUNDSETH
Diskoskjempen er klar for EM
Fredrik Amundgård liker å se diskosen fly. Ellers hater han å fly. Selv plass på business class ødelegger ryggen til 2,10-mannen - verdens beste 21-åring.
AV: arne hole
FOTO: Grundseth Dag Wessel
63,72-kastet kom i Chula Vista i California. I går gikk Amundgård rundt på Toppidrettssenteret og bøyde hodet for ikke å stange i dørkarmene. Men kasting blir det ikke på en stund. Flyturen over Atlanteren tok som vanlig knekken på ryggen hans.
- Det er det samme som skjer hver gang. Jeg sliter litt med ryggen i utgangspunktet, og i fly blir det helt ødeleggende. Jeg fløy business class, men det hjelper lite. Jeg sitter der og føler at jeg råtner. Må få meg privatjet eller reise med båt, fleiper kjempen, som må i gang med grunntreningen igjen.
- Det er ikke diskos på programmet hverken i Florø eller på Bislett, så jeg har god tid til neste stevne.
Loves plass
Tyrving-kasteren er bare 28 centimeter unna et bedre liv. Idrettssjef Ronny Nilsen har nemlig lovet ham plass i elitegruppen når han passerer 64 meter.
- Det hadde passet fint å få den støtten de har i elitegruppen. Nå lever jeg helt på grensen hva gjelder utgifter til mat og husleie. Det er kjedelig. Men 64 meter er ikke noen grense for meg. Jeg må opp på 65. Da har jeg hatt 25 meter fremgang på fire år, sier kjempen, som har gjort fremgang på alle tester i vinter. Persen i benk er flyttet fra 170 til 185 kilo, men han er mest stolt av 175 kilo i frivending.
- Neste år må diskos på programmet i Bislett Games. Norge får to EM-deltagere i år, så neste år må vi få vise oss på hjemmebane, mener Fredrik, som snakker for seg og Gaute Myklebust. Treningspartneren har 62,69 i år.
Rekordtropp
I Helsingfors-EM 1994 hadde Norge 32 deltagere. Det er det meste vi har hatt utenlands noen gang (38 på hjemmebane i Oslo i 1946). I år kommer rekorden til å bli smadret.
- Det ligger an til 40-50 deltagere fra Norge, sier Ronny Nilsen, som gjør det endelige uttaket 18. juli - ti dager før EM-starten i Barcelona.
- Hva skyldes suksessen?
- Vi har hatt mange gode juniorer som nå er kommet opp. Det er bare å se på deltagelsen i U20-EM de siste tre gangene: 10-21-31 utøvere, sier Nilsen.
B-kravene til EM er ganske moderate, og alle som greier B-kravet vil få Spania-tur. Det vil si; Hvis én utøver har greid A-kravet, kan man ikke gi plass til en ytterligere som bare har greid B-kravet.
Men Fredrik Amundgård er mest opptatt av plassen på flyet.
Les også
Siste fra seksjon
-
Thorkildsen fortsatt på topp
Andreas Thorkildsen ble ikke verdensmester i spyd. Gullet gikk til tyskeren Matthias De Zordo, men likevel blir nordmannen ranket på topp av Athletics Weekly, melder friidrett.no.
25 desember 2011 13:54

Kommentarer