Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Petter Solberg setter kursen for Storbrittania. FOTO: AP/PETROS GIANNAKOURIS

    FOTO: PETROS GIANNAKOURIS

Solberg ute av Rally Spania

Eventyret varte i 18 kilometer.

Fredag kveld ble det bestemt at Petter Solberg lar bilen bli stående stille resten av helgen.

– Vi pakker sammen og legger alle ressurser inn mot siste VM-runde i Storbritannia. Der skal vi gjøre et siste forsøk på å vinne en runde. Jeg får ekstra penger av sponsoren min, og vi legger til og med inn ekstra testing før rallyet, sier Petter Solberg.

Null sikt

Motoren var så vidt blitt varm da uhellet var ute. 18 kilometer ut på første fartsprøve var det null sikt og en stein i innersporet i en sving.

– Ikke bare var det mitt korteste rally noensinne, men det var det mest støvete også. Jeg så absolutt ingenting foran meg, og det ble bare verre og verre for hver meter som gikk. Steinen sto ikke i notene våre.

– Plutselig slo det til i forstillingen, og bilen var ikke til å styre. De fire bilene etter meg på veien kjørte inn i nøyaktig samme stein, mens publikum på stedet fikk bygget den ned og reddet de øvrige. Hadde ikke det skjedd, ville det strandet 30 biler der til slutt, mente østfoldingen.

Flere uhell

Solberg har fått flere tunge opplevelser denne sesongen. Tidligere i måneden ble han fratatt tredjeplassen i Rally Frankrike etter en vekttabbe av Citroën. Det er annen gang i år at Solberg bryter en runde. Sist han slo av et forhjul var i 2006.

Heller ikke storebror Henning Solberg slapp unna trøbbel fredag. Store deler av formiddagen måtte han kjøre uten radiokommunikasjon. Han er på en åttendeplass i sammendraget.

Mads Østberg er på plassen foran. Nordmennene er kjørt av med over tre minutter.

Leder gjør sjudobbelt verdensmester Sebastien Loeb, som er 30,6 sekunder foran Jari-Matti Latvala. Finnen Mikko Hirvonen, som deler tetplassen i VM med Loeb, er 54,2 sekunder bak etter første dagsetappe.

Rallyet avsluttes søndag.

Les også

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer