-
Raphaël Poirée i Holmenkollen. Her har han vært mange ganger som aktiv, ikke så mange som tilskuer.FOTO: METTE BUGGE
Poirée møtt med varme i Kollen
Raphaël Poirée som nær ble lam for tre måneder siden, kom til sine egne, da han for første gang var tilbake i Holmenkollen etter ulykken.
AV: mette bugge
- Jeg merker varmen fra folk rundt meg. Det er veldig mange som vil hilse på, sier ektemannen til NRK-ekspert Liv Grete Skjelbreid Poirée. Hun var på jobb som vanlig, mens han gikk rundt og snakket med gamle kjente. Mange ville ha autografer, andre ville bare prate og få kontakt med ham.
«Godt å se deg igjen», var standarduttrykket hos de fleste som så den tidligere utøveren og treneren, som veltet med en ATV-motorsykkel ved årsskiftet. Da kunne livet lett fått en helt annen vending.
- Jeg er veldig glad for livet nå. Det kjennes annerledes enn før ulykken, sier 35-åringen.
Halskrave
En halskrave vitner om at han har en skade, men som Poirée selv sier:
- Jeg merker fremgang for hver eneste dag. Jeg kan gå litt på ski, og jeg kan gå tur på bena.
Firehjulingen som han fikk over seg, veide 300 kilo og kunne virkelig ha ødelagt for familien i Hålandsdalen. Det var utenfor huset til svigerforeldrene i Eikelandsosen i Hordaland at ulykken skjedde.
Han brakk nakken.
I flere døgn etterpå lå han i strekk, og gikk ned fra 74 til 64 kg.
- Jeg trener mye, ikke minst overkroppen, kommer det fra mannen som svært mange fulgte med døgnene etter at offentligheten fikk vite hva som hadde skjedd.
- Først etter tre uker, da jeg sto opp, skjønte jeg at det kom til å gå bra, opplyser han.
Tilbake som trener
Den tredobbelte verdensmesteren har mye å se frem til.
- Jeg er tilbake som trener i mai.
Han vil gjerne fortsette der han slapp, med å være i trenerteamet rundt de kvinnelige skiskytterne. Han har 44 verdenscupseire og mange OL-medaljer. Poirée har så absolutt mye å lære bort, og kona støtter ham fullt ut. Hun vet at han trives veldig godt i dette miljøet, slik hun selv gjør.
Les også
Siste fra seksjon
-
Tour de Ski direkte
Bjørgen og Northug kjemper videre for seieren.
04 januar 2012 10:06
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
-
Får lønn, kan rykke ned
-
Moody's nedgraderer Italia, Portugal og Spania
-
«Helseministeren har gjort seg sjølv til fanebærar for eit farleg retthaveri»
-
«Vi vil slippe å bryte loven for å kunne kjøre raskt nok til å føle oss trygge»
-
Ensomme nordmenn går konkurs etter å ha blitt svindlet på nett. Bare i fjor ble vi lurt for 100 mill.
