Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Petter Northug kommer ikke til kort når han skal svare for seg. FOTO: LINE MØLLER/VG.

    FOTO: Møller, Line

Northug får kick av poker

Skiesset Petter Northug har høy kortføring i Monte Carlo, og skjemmes ikke av at han elsker poker.

Les også:

Rask båt, lettkledde jenter og poker

Northug får pokerrefs

Langrennsløpere vil ikke kjøre bil

Langrennsløper Petter Northug nyter livet og poker i Monaco om dagen. Han har fått sterk kritikk på hjemmebanen, og da spesielt fra generalsekretær Inge Andersen i Norges Idrettsforbund, som mener utøveren fra Mosvik bør tenke over hva slags fritidssysler han har.

Northug har latt seg intervjue av ukebladet og sponsoren Vi Menn i Monte Carlo. Der svarer han at pokerspillet fascinerer, rett og slett fordi han elsker konkurranse, og poker inneholder så mye: - Psykologi, sannsynlighetsberegning, utholdenhet – og guts i avgjørende situasjoner.

- På hvilke måter kan poker sammenliknes med sporten din, langrenn?

- Det adrenalinrushet du får når du skyver alle chipsene inn i midten, kan sammenlignes med å stå på startstreken i et stort skirenn, eller når det drar seg opp til en spurt. Det er en herlig spenning, som jeg ikke ville vært foruten, hverken ved pokerbordet eller skisporet.

Må koble ut



På spørsmål fra VI Menns journalist, som referer til Johan Kaggestads utsagn ”Hvis Petter koser seg og kobler av med poker, gjør det ham sannsynligvis til en bedre skiløper”, utdyper Northug:

- Hvis jeg skulle tenkt langrenn 24 timer i døgnet, hele året, hadde jeg blitt en dårligere løper. Jeg hadde mistet motivasjonen for all den harde treningen hvis jeg ikke hadde hatt annet å tenke på. Toppidrettsutøvere i langrenn er nødt til å ha noe å koble av med, for å prestere gjennom en lang vinter.

Alltid i fokus



Petter Northug er blitt vant til at det er mye oppstyr rundt mange av de tingene han gjør, enten det er å gå forbi en NRK-reporter under OL, signere en sponsoravtale med Red Bull eller dra til Monte Carlo for å spille kort. Om poker sier han:

- Det finnes nok en del fordommer rundt dette spillet. De som uttaler seg krast vet nok ikke helt hvordan disse turneringene spilles. Folk tror det er ren gambling. Poker er tvert imot et ferdighetsspill som krever svært mye av utøveren.

Northug har planer om å være med på VM i poker i Las Vegas til sommeren. Inge Andersen har ikke gitt opp håpet om å få ham fra det.

Det Andersen er mest opptatt av er at Northug skal bli bevisst på hvem som finansierer mye av norsk idrett, at det skjer via overskuddet fra Norsk Tipping. NIF vil at folks eventuelle spillelyst skal rettes mot norske spill.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer